Yağ Enjeksiyonu

Merhabalar bugün yağ enjeksiyonlarından bahsetmek istiyorum.
Günümüzde hacim kazandırmak amacıyla kişinin kendi yağı vücudun hemen her yerine enjekte edilebilmektedir. Özellikle yüz uygulamalarında küçük hacimlerde Hyaluronik Asit dolgularıyla ciddi bir rekabet içindedir. Yağ enjeksiyonu vücudun neresine uygulanırsa uygulansın her zaman aynı mantıkta ilerlemektedir. Doktorunuzla birlikte belirleyeceğiniz bir veya birden fazla bölgeden yağ dokusu alınır. Bu alım işlemi liposuction işlemiyle aynı olup yağ dokusu alınır.
Hastalarıma yağ enjeksiyonunu anlatırken mutlaka ekilen tohum örneğini kullanıyorum. Tarlaya tohum ekiyorsunuz ama ektiğiniz tohumların hepsinden filiz alamıyorsunuz. Çünkü belirli tohum aralıkları en uygun koşulları bulur ve çimlenir, diğerleri elenir. Yağ enjeksiyonu aslında tohum ekimi ile aynı mantıkta çalışan bilimsel bir aşı işlemidir. Enjekte ettiğiniz her yağ hücresi optimal koşulları sağlayamayacağından benim örneğimde %100 hayatta kalma, çimlenme mümkün değildir. Yağ enjeksiyonu işleminde tüm kurallara uyulsa bile hayatta kalma oranı %60-70’i geçmez. Bu nedenle bu hayatta kalma oranını artırmak için birçok çalışma yapılmıştır. Günümüzde sağ kalımı etkileyen en önemli faktörlerin bölgeye çok fazla yağ enjekte edilmemesi ve tüm yağ greftlerinin aynı yer yerine farklı vektörlere enjekte edilmesi ve enjekte edilen yağ hücrelerinin dokuya yapışmasını arttırıcı faktörlerin eklenmesidir diyebiliriz.
Enjekte edildiği yağ hücrelerinin hayatta kalma oranını arttırmak için yapılan ve aynı zamanda en değerli sonuçları veren kök hücreden zenginleştirilmiş bir yöntemdir. Kök hücre zenginleştirme işleminde, enjekte edilen yağ dokusunun, anında besin ve oksijen getirecek yeni damar yapılarıyla buluşmasının hızlandırılması amaçlanıyor. Çünkü yağ hücreleri o an için sadece hücrenin içindeki enerjiyle yaşamlarını sürdürürler. Kök hücre uygulamasının asıl görevi yeni damar sistemini en kısa sürede oluşturmaktır.
Bu faktörlerden dolayı yağ enjeksiyonu nerede yapılırsa yapılsın bir miktar eliminasyon söz konusu olacaktır. Bu durumu bilen deneyimli cerrahlar, tecrübelerine göre belli miktarda ekstra yağ enjekte ederler. Ancak verilecek ekstra yağ miktarı da oldukça önemlidir. Çünkü denge aşıldıkça yağ hücresinin enjekte edildiği hacmin artmasına bağlı olarak artan basıncın, hayatta kalma oranını ters yönde düşürmesi kaçınılmazdır. Bu denge ancak deneyimli ellerde optimum düzeyde tutulabilir.
Bu konuyla ilgili sorularınız varsa şu anda gördüğünüz kanallardan bize ulaşabilirsiniz.
İyi günler…