Vaser Liposuction (Yağ Aldırma)

Liposuction (Yağ aldırma) estetik cerrahi söz konusu olduğunda toplumda akla gelen ilk işlemdir. Kısaca lipo olarak da bilinen liposuction işlemi, küçük kesiler yoluyla kanül yardımı ile cilt altında bulunan yağ dokusunun çıkarılmasıdır.

Vaser Liposuction

Vücut şekillendirme açısından Vaser liposuction en popüler ve aranan cerrahi tekniktir. Teknolojideki ilerlemeler ve yenilikçi prosedürler nedeniyle bu tedavi daha başarılı, karmaşık ve güvenli bir cerrahi prosedür haline geldi. Yağlayıcı bölgelerdeki yağların alınması için minik kanüller kullanılması işlemidir. Vaser Lipo’ya ek olarak meme dikleştirme ve karın germe işlemleri de kombine edilebilir.

Vaser Liposuction Neden Popüler?

Bu teknoloji, geleneksel liposakşın yöntemlerinin rahatsızlığı ve uzun iyileşme süresi olmadan çarpıcı sonuçlar verebilir. Teknik, doku seçici bir özellik içerir, bu da yalnızca yağ dokusunu hedefleyebileceği anlamına gelir. Bu özelliğinin bir sonucu olarak boyun, kol gibi hassas bölgelerdeki fazla yağları zarar vermeden tedavi edebilecek güce sahiptir. Kalça ve göbek, vücut şekillendirme gerektiren vücudun en yaygın bölgeleridir. Ancak Vaser Liposuction vücudun ve yüzün farklı bölgelerine de hitap edebilmesi bakımından benzersizdir.

Vaser Liposuction İşlemi

Çoğu zaman bu tip liposuction yanaklara ve dudaklara kalınlık kazandırmak için yapılır. Vaser Liposuction tekniğini kullanarak kalça, göbek, basen, yüz ve üst vücut gibi diyet ve egzersizle gitmeyen inatçı yağlardan kurtulabilirsiniz. Bu düzensiz yağ dağılımı vücuda bazı bölgelerde dengesiz bir görünüm verebilir. Egzersiz ve sağlıklı beslenme, lokalize kilo kaybı sağlamak için sıklıkla yetersizdir. Kalıcı vücut yağına sahip her yaştan yetişkin bu yeni ve geliştirilmiş operasyondan yararlanabilir.
 

Liposuction (Yağ Aldırma) nedir?

Liposuction (Yağ aldırma) estetik cerrahi söz konusu olduğunda toplumda akla gelen ilk işlemdir. Kısaca lipo olarak da bilinen liposuction işlemi, küçük kesiler  yoluyla kanül yardımı ile cilt altında bulunan yağ dokusunun çıkarılmasıdır. Bu aslında kanülle negatif basınç uygulandığı için bir aspirasyon işlemidir. Kanül ile yağ dokusu yok edilir ve ayrıca emilir.
 

Liposuction sırasında dokular hasar görüyor mu?

Liposuction için kullanılan kanül körelmiş olduğundan, dokulara zarar verme olasılığı neredeyse sıfırdır.

Yağ Aldırma (Liposuction) Nasıl yapılır?

Burada size geleneksel ıslak tekniği anlatacağım, çünkü bu işlem birçok farklı teknoloji kullanılarak farklı şekilde adlandırılabilir. Ama sonunda, süreç her zaman aynı mantıkla ilerler. Planlanan bölgeye lokal anestezik ve vazokonstriktör (damar daraltıcı) içeren sıvı enjekte edilecektir. Bu sıvıyı enjekte etmek bize 2 avantaj sağlayacaktır.
  1. Emme sırasında olası kılcal damarlarından kanama, eklenen damar daraltıcı sayesinde oluşmaz.
  2. Lipodan sonra bölgeye enjekte edilen lokal anestetik ilaç nedeniyle ağrıdan şikayetçi olmak mümkün değildir.
Bahsettiğim sıvının enjeksiyonundan sonra belirli bir süre beklenir. Sonrasında, az önce yazdığım gibi, Lipo süreci küçük kanül yardımı ile başlatılır. Bu işlemden önce lazer veya ultrason teknolojisinin kullanılabileceğini, sırasıyla Lazer Liposuction ve VASER Liposuction adı verilen tekniklerin uygulandığını belirtmek isterim. Veya radyofrekans teknolojisi, liposuction sonrası cildi gererek Olası sarkmayı cilde geçirmeyi amaçlayan J-plazma teknolojisi de kullanılabilir. Sürecin mantığı kesinlikle hepsinde aynıdır. Her yöntemin diğerinden üstünlüğü vardır, her hastanın ayrı ayrı değerlendirerek doğru yöntemi bulmak gerekir.

Liposuction ile ne kadar kilo verebilirim?

Maalesef burada insanlar arasında bilinen çok yanlış bir bilgiyi düzeltmek istiyorum. Liposuction asla bir kilo verdirme işlemi değildir, ancak tamamen şekillendirme ameliyatıdır. Başka bir deyişle, aslında bölgesel yağ birikintileri alma sürecidir. Tabii ki, cildin altından alınacak yağ miktarı kadar kilo kaybı olacak, ancak asıl amaç asla kilo vermek değil, düzeltme  yapmaktır.

Yüksek Çözünürlüklü Lipo nedir?

Yüksek çözünürlü Lipo, liposuction’ın yapıldığı bölgede mevcut olan kasların siluetini ortaya çıkarmak için yapılan özel bir teknik liposuctiondur. Temel olarak, yöntem aynıdır, ancak bazı özel durumlar vardır. Kas kıvrımlarını ortaya çıkarmak amacıyla daha ince kanüllerin kullanımına ek olarak, VASER lipo ile bunu yapmak neredeyse bir zorunluluktur. Bölgede istenen Kas eğriliğini oluşturmak için, özellikle karın bölgesinde 6 paket siluet oluşturmak için bir drenaj yerleştirilmeli ve korse tabanı özel süngerlerle desteklenmelidir.

Operasyon ve operasyon sonrası erken dönem

Prosedür, planlanan bölgenin genişliğine göre lokal veya genel anestezi altında yapılır. Tabii ki, ameliyat süresi planlanan alana göre değişecektir. İşlem cildin altındaki yağ dokusunu emmek olduğundan, cilt altı bölgede bir boşluk oluşturulacaktır. Bu alanda kan veya doku sıvısının birikmesini önlemek için yapılan bölgeye dış basınç uygulamak gereklidir. Bu basınç, ameliyat sonrası süreçte en önemli unsurlardan biri olan korseler ile sağlanır. Korse ortalama 4-6 hafta boyunca giyilmelidir. Bazı durumlarda, bahsettiğim cilt altı alan lipo alanının genişliği nedeniyle çok büyük olabilir ve bu nedenle o bölgeye ekstra bir drenaj yerleştirmek gerekebilir. Bu yerleştirilmiş kanallarda ortalama 2 -3 gün boyunca olası bir kan veya vücut sıvısı birikmesini önleyecektir.

Liposuction (Yağ Aldırma) hangi bölgelere  yapılabilir?

Aşağıda sayacağım yerlerin hepsi aynı yöntemle yapılabilse de, bazı bölgelere farklı teknolojik yöntemler uygulamak daha önce de belirttiğim gibi her zaman daha iyi sonuçlar verecektir.

Göbek-Bel Yağ Aldırma İşlemi

BU işlemin en çok uygulandığı bölgedir. Lipo söz konusu olduğunda, akla gelen ilk yerdir. Bu bölge için ele almak istediğim iki konu var:
Bölgesel yağ birikimi ile aynı anda ciltte sarkma varsa, karın germe de lipo ile birlikte düşünülür.
Bu bölgede yüksek tanımlı Lipo adı verilen bir teknikle karın kası (6 paket) görüntüsü elde etmek mümkündür. Karın ve bel bölgesi üzerine baskı yapacak bir korse 4-6 hafta arasında giyilmelidir.

Sırt Yağ Aldırma İşlemi

Özellikle sutyen giyen kadınlarda, sırtlarında yağ birikintileri varsa, görünüm onlar için ciddi şekilde rahatsız edici olabilir. Klasik bir lipo işleminin yanı sıra özel bir durum içermez. Korse 4-6 hafta arasında kullanılacaktır.

Göğüs Yağ Aldırma İşlemi

Bu bölgeye uygulanan lipo aslında erkeklerde uygulanan jinekomasti cerrahisinde ayrıntılı olarak anlatılan bir konudur.

Uyluk Yağ Aldırma İşlemi

Liposuction, uyluk söz konusu olduğunda, ön kısım hariç, uyluğun tüm kısımlarına uygulanabilir. Uyluğun ön kısmı için lipo sonuçları çok iç açıcı değildir, bu yüzden o bölgelere uygulamamak daha faydalı olacaktır. Lipo iç uylukda bulunan yağ fazlalıkları için yararlı bir yöntemdir. Bazı durumlarda uyluk kaldırma işlemi de gerekli olabilir.
Uyluk bölgesinde lipo, iç dizde bulunan mevcut bölgesel yağ birikintilerinin en etkili tedavi yöntemidir.

Kalça Yağ Aldırma İşlemi

Kadınların sıkı kıyafetler giydikleri zaman şikayet ettikleri bir bölgedir. Lipo ile sonuç çok güzel alınır. Korse kullanımı bu bölgede çok önemli bir rol oynar ve 4-6 hafta boyunca giyilmelidir. Bu bölge, klinik koşullarında yağ enjeksiyonları için yağ dokusu elde etmek için çok uygun bir bölgedir.

Üst Kol

Üst kol konu olduğunda, akla gelen ilk şey kol germedir. Bununla birlikte, üst kolda sarkma şikayeti yerine, bölgesel yağ dokusunun artması durumunda, lipo ile sadece güzel bir sonuç elde edilecektir. Tabii ki, lipo ve kol germenin birlikte yapılması gerekebilen bazı durumlar vardır. Korse şekli her iki işlem için de aynıdır (kol kaldırma ve kol lipo) ve 4 hafta boyunca giyilmelidir.