Gıdı Estetiği

Gıdı bölgesinde aşırı yağ depolanması, sarkma ve kırışıklık gibi etkiler, kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir. Bu tür sarkma, yağ birikintileri vb. etkiler ancak gıdı estetiği sayesinde ortadan kaldırılabilir.

Gıdı Estetiği

Gıdı, özellikle kadınlar arasında en yaygın estetik kaygılardan biridir. Kilo alımı, çenenin alt kısmının sarkması ile karakterize edilen boyun sarkmasına neden olabilir. Gıdı oluşumu kolay olsa da, oluştuktan sonra kendi başınıza ‘düzeltmek’ son derece zordur. Gıdı estetiği ameliyatı, gıdıyı çıkarmak için boyun bölgesindeki gevşek deri ve fazla yağın alınmasını içerir. Liposakşın ile cilt altındaki fazla yağları alır.
Gıdı, liposakşın veya boyun estetiği gibi gıdı ameliyatları ile daha genç ve ince görüneceksiniz. Bölge şekillendirilir, fazla yağ alınır ve bu tedavilerle cilt pürüzsüzleştirilir. Ancak, bu tekniklerin uygun ve tutarlı bir şekilde uygulanması gerekir. Tüm bu sorunlar gıdı estetiği ile hızlı ve acısız bir şekilde çözülebilir. Son yıllarda birçok erkek ve kadın, bir tür estetik ameliyat olarak gıdı liposakşınına yöneldi.

Gıdı Estetiği İşlemine Uygunluk

Bireye bağlı olarak sarkma ve gıdının nasıl oluştuğu ve nasıl ele alındığı farklı olacaktır. Bazı insanlar onu bir kitle olarak görürken, diğerleri onu sarkık bir uzuv olarak görür. Yüz hatlarınız ne olursa olsun, gıdıya sahipseniz konu estetik olduğunda gölgede kalacaksınız. Sonuç olarak, çene altındaki yağlardan yüzün görünümü kötü etkilenir.

Gıdı Estetiği İşlemi Sonrası

Gıdı estetiği işleminden sonra biraz ağrı, şişlik ve morluk olması normaldir. Bazı insanlar cildinin gergin olduğundan şikayet eder. Birkaç gün sonra bu etkiler azalır ve yaklaşık iki hafta sürer. Ameliyat bölgesinin tamamen iyileşmesi birkaç ay sürebilir. Ameliyattan birkaç hafta sonra hastalar normal aktivitelerine dönebilir. Boyun estetiği ameliyatının iyileşmesi genellikle gıdı liposakşın işleminden daha yavaştır. Ameliyat ve iyileşme sürecinizden sonra cerrahi ekibimiz size talimat verecektir.

Gıdı Estetiği

Gıdı, çeneden boynun altına kadar olan bölgede oluşur. Gıdı bölgesinde aşırı yağ depolanması, sarkma ve kırışıklık gibi etkiler, kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir. Bu tür sarkma, yağ birikintileri vb. etkiler ancak gıdı estetiği sayesinde ortadan kaldırılabilir.

Genellikle aşırı kilodan kaynaklanan yağ depolaması ve zamanla sarkması hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür, ancak cilt yapısı nedeniyle kadınlarda daha yaygındır.
 

Gıdı Estetiği Prosedürü Hangi Koşullarda Yapılır?

• Aşırı kilo alımı ve kaybı durumunda gıdı bölgesinde sarkma,
• Yaşlılarda yer çekiminin neden olduğu sarkma,
• Bu bölgedeki boyun kaslarının gevşemesi nedeniyle gıdı sarkması,
• İleri yaş, güneş ışığı, sigara kullanımı,
•Genetik eğilim.

Bu prosedür için ideal zamanlama nedir?

Gıdı estetiği işleminin erken yaşta yapılması, işlemin hem karmaşıklığını hem de sonucunu etkiler. İleri yaşta ortaya çıkabilecek daha fazla sarkma ve gevşeme durumunda, küçük bir işlemle çözülebilen ilk problemlerin yerini karmaşık operasyonlarla çözülebilen ameliyatlar alabilir.

Yukarıda listelediğim bu nedenlerden dolayı, orta yaşlar da (30’lar dediğimiz) gıdı şikayeti varsa, prosedürler daha az karmaşık olacaktır. Aynı zamanda, cilt elastikiyeti ileri yaştan çok daha iyi olduğu için sonuç çok daha tatmin edici olacaktır.

Sorunu çözmek için uyguladığımız teknikler nelerdir?

Son zamanlarda geliştirilen Deoksikolik Asit Enjeksiyonu, herhangi bir cerrahi işlem yapmak istemeyenler için iyi bir seçenektir. 

30’lar genellikle Gıdı deformasyonlarının başladığı yaşlardır, bu dönemlerin en sık görülen şikayeti sarkma yerine aşırı yağ birikimidir. Yukarıda da bahsettiğim gibi, Gıdı bölgesinin cilt esnekliği bu yaş gruplarında ileri yaşlara göre daha iyidir. Fazla yağ lokal anestezi altında liposuction adı verilen yöntemle alınır. Kalan cilt zamanla iyileşir ve istenen estetik bir görünüm kazanır. Bu yöntemde hasta hastanede kalmaz.

Cilt elastikiyetini kaybettiğinden, 50 yaşından sonra yapılacak Gıdı Liposuction’ı deformasyonu çözmek için yeterli olmayabilir. Çünkü bu yaşlardaki deformasyonlar sadece fazla yağ birikimi değil aynı zamanda sarkmadır. Sarkık / fazla cildin kendiliğinden iyileşmeyeceğine inanıyorsam (fazla / sarkık cildin liposuction sonrası iyileşip iyileşmediği incelenerek kolayca anlaşılabilir) Ayrıca liposuction’a cilt çıkarma prosedürleri de ekleyebilirim. Cildin çıkarılması çene altında yapılacak bir kesimle veya Boyun Germe (Cerrahi İşlemler / Yüz ve Boyun / Boyun Germe) ile yapılabilir. Fazla deri kulağın arkasında toplanır. Bununla birlikte, Gıdı estetik ameliyatına boyun germe eklenirse, bu bölgedeki yara izleri gizlenir. (Cerrahi İşlemler / Yüz ve Boyun / Boyun Germe / Boyun Germe Cerrahisi İzleri Görülecek mi?)

Boyun boyunca yüzeysel olarak yerleşmiş bir kas olan platysma, yaştaki artış nedeniyle gevşer / sarkar ve dikey boyun bantlarına neden olur. Bu orta hat dikey boyun bandını düzeltmek için çene altında bir kesimle yapılacak işlemlere Korse Platysmaplasti eklenebilir.

Ameliyat ve Ameliyat Sonrası Erken Dönem;

İşlem, tam olarak ne yapıldığına bağlı olarak 1 ila 4 saat sürer. Sadece genç yaşta ki hastaya Liposuction yaparsam, hastanın hastanede kalmasını tercih etmem. İlave Boyun Askısı varsa gece hastanede kalmak gerekir. Cerrahi alanda ameliyattan 1-2 gün sonra çıkarılacak drenaj tüpleri olabilir.

Gıdı için yapılacak işlemden bağımsız olarak, işlemin yapıldığı bölgede olası bir kan birikmesini ve cildin daha düzgün bir şekilde dokuya temas etmesi için korse uygulanacaktır. Bu korse, yapılacak işlem / işlemlere bağlı olarak 2-3 hafta kalacaktır. İlk birkaç gün bu bölgede kızarıklık, morarma ve ödem beklenir. Yeme ve içme konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur ve dikiş çıkarılmaz, dikişler zamanla vücut tarafından emilir.

Ağrı, iyileşme aşamasında önemli bir şikayet değildir. Drenajlar alınır alınmaz, günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.

Gıdı Estetiği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gıdıdan kurtulmanın maliyeti nedir?
Fiyatlandırma tam olarak bireysel durumun ciddiyetine ve birlikte yapılacak işlemlere bağlıdır.
Sarkık gıdı için en iyi tedavi nedir?
En iyi tedaviyi tanımlamak için önce kesin sorunu tanımlamamız gerekir. Hastanın şikayetleri, yaşı, boyun bölgesinin muayenesi ve hastaya tam olarak ne önerebileceğimizi söylemek bu konu dahil tüm estetik işlemlerde çok kritik şeylerdir.
Çenenizin altındaki yağlardan nasıl kurtulursunuz?
Özenle seçilmiş hastalara, Liposuction ve olası ek işlemler olarak Deoksikolik Asit uygulanabilir.
Gıdı estetiği ameliyatı ne kadar sürer?
Yapılacak işlemlere göre 1-4 saatte farklılık gösterir. Sadece liposuction 1 saat sürerken ek boyun estetiği ve/veya korse platismaplasti yaklaşık 4 saat sürer