Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın germe (Abdominoplasti olarak da adlandırılan) prosedür aşırı deri ve yağları karın duvarından çıkarır.

Karın Germe (Abdominoplasti)

En popüler estetik ameliyatlardan biri olan Karın germe (Abdominoplasti), diyet ve egzersize rağmen inatçı yağ dokularını ve sarkmış cilt yapısını düzelten bir plastik cerrahi işlemidir. Karın bölgesindeki deri ve yağın alınması için ameliyat yapılır. Karın bağ dokusu dikişler kullanılarak sıkılaştırılarak hastaya gergin ve düz bir karın sağlanır. Bu tip ameliyatlar tipik olarak önemli karın yağları, sarkmış karın derisi ve zayıf karın duvarları olan kişiler tarafından tercih edilir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Nedenleri

Karın bölgesinin görünümünü iyileştirmek için “karın germe” yapılır. Bazı kişiler karın bölgelerinde fazla yağ veya deri varsa karın germe (Abdominoplasti) yaptırmayı tercih ederler. Liposakşın, yağı etkili bir şekilde ortadan kaldırmak ve alt karın bölgesini yeniden şekillendirmek için genellikle karın germe ile birlikte kullanılır. Karın estetiği ameliyatı ile karın bölgesindeki yağlar alınır ve yağ hücreleri kendini yenilemediği için verdiğiniz kiloları geri alamazsınız. Karın germe sonrası kilo almak mümkündür, ancak nadirdir. Ancak, bu yağın başka yerlerde depolanması daha olasıdır.

Karın Germe (Abdominoplasti) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Plastik cerrahide karın germe (Abdominoplasti) en başarılı abdominal kozmetik prosedürlerden biridir. Ancak yine de kesinlikle bilmeniz gereken şeyler var. Örneğin; Çocuk sahibi olmayı planlayan kişilerde estetik karın germe işlemleri doğum sonrasına ertelenmelidir. Abdominoplasti sırasında dikey kaslarınız gerilir ve bu kaslar hamilelik sırasında ayrılabilir. Ameliyatın nedenini ve ne elde etmeyi umduğunuzu bize bildirin. Geçmişte karın ameliyatı geçirdiyseniz, sonuçlarınız bununla sınırlı olabilir. Daha fazla sorunuz varsa, kliniğimize ulaşabilirsiniz. Pek çok kişi, kliniğimizin üstün sağlık standartlarından yararlanır; uluslararası bir üretkenlik ve rekabetçilik standardına sahibiz.
 

Karın Germe Nedir?

Karın germe (Abdominoplasti olarak da adlandırılan) prosedür aşırı deri ve yağları karın duvarından çıkarır. Hamilelik, yaşlanma, kilo kaybı sarkmış cildin en yaygın nedenleridir. Bu prosedür hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir. Ancak burada belirtilmesi gereken bir şey var ki, karın germe asla kilo verme ameliyatı değildir.

Abdominoplasti Cerrahisi için İyi Aday Kimdir?

Bu ameliyat, egzersizlere cevap vermeyen sarkmış ve karın bölgesinde çatlak izleri olanların yanı sıra karın kaslarında zayıflık olanlarda çok iyi çalışır.

Bu Cerrahinin Farklı Tipleri Var mı?

Tam veya Mini Abdominoplasti olarak sınıflandırılabilir. Bu tamamen mevcut durumunuza göre kararlaştırılacak bir konudur.

 

Sadece Karın Germe Benim İçin Yeterli Olacak mı?

Sadece karın germe işleminin yeterli olup olmayacağı, plastik cerrahınızın muayenesinden sonra netliğe ulaşacaktır. Bazı durumlarda, liposuction‘ın varolan bölgesel yağ yataklarına, özellikle de bellere ve üst karın bölgesinde bulunan bölgeye aynı anda uygulanması gerekebilir.

Ameliyat ve Ameliyat Sonrası Erken Dönem

Yara, iç çamaşırınızın altına saklanmak şartıyla, sezeryan iziniz varsa onu takiben yan kemiklerinize doğru uzayan,sezeryan izi yoksa bikini bölgesinden her iki yana doğru uzayan şekilde planlanacaktır. Yara izinin orta kısmı kıllı bölgeye yakın olacaktır. Fazla derinin çıkarılmasından sonra, göbek deliği yeni konumuna uyarlanacaktır. Bu nedenle, göbek düğmesini çevreleyen bir yara izi olacaktır. Adından da anlaşılacağı gibi, Mini Karın Germe daha basit bir işlemdir. Örneğin, tam abdominoplastide uzun kesilme mini abdominoplastide daha kısa olacak ve mini abdominoplastide yeniden konumlandırılmasına gerek olmayacağından göbek deliği çevresinde yara izi olacaktır.
Çoğul gebeliklerden sonra kadınlarda daha sık görülen karın kas güçsüzlüğü ve ayrılması bu ameliyatla düzeltilebilir. Diastasis Recti, karın kaslarının zayıflaması ve birbirinden ayrılmasıdır, böylece büyük bir fıtık varmış gibi göbeğin bir görüntüsünü oluşturur. Kaldırılacak tüm cildi çıkardıktan sonra, bu durum (Diastasis Recti ) Rectus Plication veya Internal Corset adı verilen orta hat birleştirme işlemiyle onarılabilir. (rectus plication).
 
Operasyonun sonunda, belirli bir basınç seviyesi uygulamak için cerrahi alana bir korse – bağlayıcı giysi konur. Bu korse hem cerrahi bölgede olası bir kan birikmesini önleyecek hem de hareketlerinize güven verecektir. Hemen hemen her ameliyat için geçerli olan drenaj yerleşimi de bu ameliyat için gereklidir. Bu ince tüpler ortalama 2 ila 3 gün sonra çıkarılacaktır.
Tüm dikişler çözülebilir, bu nedenle dikiş alımı olmayacaktır.
Yara izleri erken dönemde belirginleşecektir, ancak yara izlerinin zamanla kaybolacağı ve görünürlüğünü kaybedeceği unutulmamalıdır. Aksi takdirde, lazer veya cerrahi iz revizyonları ile istenen sonuçlar elde edilebilir.

Operasyondan sonra, kendinizi iyi hissettiğiniz anda ayağa kalkmanıza ve yürümenize yardımcı olacağız. Ne kadar hızlı durursanız ve yürürseniz, olası komplikasyonlardan o kadar fazla korunursunuz. Ağrı orta şiddette ve ağrı kesicilerle kolayca kontrol edilebilir. Korseyi 6 hafta giymek çok önemlidir.

Ameliyattan yaklaşık 2-3 hafta sonra hareketlerinizi kısıtlamanızı ve 2 ay boyunca ağır egzersizlerden ciddi şekilde uzak durmanızı istiyoruz. Ancak bunlara rağmen, hastalarımdan görebildiğim kadarıyla, 7-10 günlük bir süre sonunda rutin günlük aktivitelere dönebileceğinizi kolayca söyleyebilirim

Son Söz…

Egzersiz yapmaya başlayan ve diyet programında olan kişiler bu prosedürü ertelemelidir. Optimalinize ulaşır ulaşmaz ameliyatınızı gerçekleştirebiliriz. Doğum yapmayı planlayan kadınlarda, doğumdan sonraya bu ameliyatı ertelemek çok uygun olacaktır. Abdominoplasti ile, karındaki sarkma ve çatlakların giderilmesinin bir sonucu olarak ciddi bir fiziksel değişiklik olacaktır ve bu da özgüvenin mükemmel bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunacaktır.