Meme büyütme

Memeler, kadın vücut görünümünün fiziğini tamamlayan yapılardır. Büyütme Cerrahisi, herhangi bir prosedür yardımıyla göğüsleri büyütmeyi amaçlamaktadır.

Meme Büyütme

Göğüsleri büyütmek için yapılan ameliyatlara meme büyütme denir. Meme implantları meme dokusu veya göğüs kasının altına yerleştirilir. Göğüsleri büyütmek, bazı kadınların özgüvenlerini artırmaya yönelik bir tekniktir. Diğerleri için, çeşitli tıbbi problemler nedeniyle memeyi yeniden oluşturma sürecinin bir parçasıdır. İmplantlar veya yağ transferi kullanılarak meme boyutunda artış sağlanır. Kilo kaybı veya hamilelikten sonra meme hacmini kaybettiyseniz, bu ameliyat yardımcı olabilir. Ayrıca meme formunuzu düzeltmenize veya doğal meme boyutu asimetrisini düzeltmenize yardımcı olabilir.

Göğüs Büyütme Nedenleri

Göğüslerinizin küçük veya asimetrik olduğunu düşünüyorsanız meme büyütme ameliyatı olabilirsiniz. Ya da bebeğiniz olduysa veya çok kilo verdiyseniz sütyen bedeninizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Veya başka bir hastalık için meme ameliyatı sonrası deforme olmuş memelerinizi eşitleyebilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatının Farklı Yolları

Bu ameliyat için doğal deri kıvrımınızda, genellikle göğsünüzün alt tarafında bir kesi yapılır. İmplant cerrah tarafından bu delikten yerleştirilir. Gençseniz, zayıfsanız ve henüz çocuk sahibi değilseniz, yara iziniz daha belirgin olabilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için cerrah tarafından çeşitli yöntem ve araçlar kullanılabilir. Bu işlemden sonra göğüslerinizde genellikle iz kalmaz.
Areola cerrah tarafından düzeltilebilir. Bu meme ucunu çevreleyen karanlık alandır. Bu kesi implantı yerleştirmek için kullanılır. Emzirme güçlükleri ve meme başı uyuşması olasıdır.
Meme büyütme ameliyatında nadiren kullanılan bir diğer yöntem de göbek deliği kullanılmaktadır. İmplantlar, göbek deliğinizin etrafındaki küçük bir kesiden de yerleştirilebilir. İmplant, bir endoskop kullanılarak meme bölgesine taşınır. Daha sonra çözeltilerle doldurulur.

Meme Büyütme Ameliyatı nedir?

Memeler, kadın vücut görünümünün fiziğini tamamlayan yapılardır. Büyütme Cerrahisi, herhangi bir prosedür yardımıyla göğüsleri büyütmeyi amaçlamaktadır.
 

Meme Hacmi Neden Önemli?

Memeler bir kadında kadın olarak hissetmek için önemli bir rol oynar. Bunun ışığında meme hacmi de önemli bir konu haline gelir. Meme hacmi omuz genişliği, meme çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde önemli bir yer tutar. Bu ölçümlerde meme hacmi az olduğunda vücut kontur görünümü eksik kalır. Bu görünümdeki rahatsızlıkları gidermek için meme büyütme uygulanması gereken çözümlerden biridir.
 

Kadının Meme Hacmi İle İlgili Sorunlu Durumları Nelerdir?

Memeler çeşitli nedenlerle yapısal olarak küçük olabilir. Biri diğerinden daha küçük olabilir, asimetrik olabilirler.
 

Meme Büyütme için En Güncel ve En Sağlıklı Teknik Nedir?

Silikon implantlar bugün her iki memenin hacmini eşitlemek veya arttırmak için en geçerli yöntemlerdir. Hakkında bir şeyler yazılması gereken popüler bir konu var: Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme. Bir kişinin yağ dokusu ile meme büyütme işlemi denenmiş ve boyut olarak tatmin edici sonuçlar bildirilmiştir. Yabancı bir malzeme olmayacağı için kulağa hoş gelse bile, dikkate alınması gereken önemli hususlar var. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılan hastaların mamografi görüntüleri, meme kanseri taraması ve teşhisinde kullanılan önemli bir işaret olan mikro kalsifikasyonları göstermektedir. Asla yağ enjeksiyonunu tercih etmem, çünkü hastamı ciddi bir konuda tereddütde bırakabilir. İstenilen boyuta ulaşmak için sadece meme implantlarını kullanıyorum.
 

Silikon meme implantı nedir?

Silikon içeren ürünler kozmetik endüstrisinde ve tıpta başka amaçlar için de kullanılır. Meme implantları, meme şeklinde hazırlanan balon benzeri yapılardır. Yuvarlak ve Damla şekilleri mevcuttur. Yuvarlak ve Damla implantları arasındaki temel fark, yerleştirilen memeye farklı şekil vermeleridir.
 

Hangi meme implantı şekli daha iyidir? (yuvarlak veya damla modeli)

Seçilecek meme implantının şekli, cerrahınız tarafından sorulan çok basit bir sorunun cevabında gizlidir. “Tam dekolte görüntüsü elde etmek istiyor musunuz?” Cevabınız evet ise, implant şekli yuvarlak olmalıdır. Damla şekli, dekolteyi dolu yapabilir, ancak yuvarlak olan kadar değil.

Kesi ve yara izleri nerede bulunur?

Üç yer vardır: Armonla (periareolar) ve aksilla veya koltuk altı (transaksiller) çevresinde inframammary kıvrımı. (Yara izleri) Uygulamamda sadece memenin gölgesinde gizlenmiş olan Inframammary kat kesi kullanıyorum. Meme ucunu çevreleyen areola etrafındaki yara izleri genişleyebilir ve implantın etrafına bakteri sokabilir. Aksillaya veya koltuk altına yerleştirilen yara izleri de bakteriyel kontaminasyon olasılığını artırabilir. Yabancı bir madde vücuda yerleştirilirken bakteriyel kontaminasyon çok önemlidir. Bu kontaminasyon, aşağıda değineceğim kapsüler kontraktürün ana nedeni olduğuna inanılıyor.
 

İmplant için En İyi Yer Neresidir? Kas Altı mı Üstü mü?

Meme büyütmenin nihai sonuçlarına katkıda bulunan faktörlerden biri, implantın yerleştirileceği yeri seçmektir: Göğüs kasının üstünde veya altında. Meme büyütme işleminde implantın bir meme gibi davranması için çok iyi gizlenmesi gerekir. Bu nedenle, implant üzerindeki doku kalınlığı burada çok önemli bir rol oynamaktadır. Cildiniz ve deri altı dokusu implantı gizleyecek kadar kalın değilse, gidilecek en iyi yön kasın altındadır. Ancak cilt ve deri altı dokusu implantı gizleyecekse, kasın üstü doğru olacaktır.

Ameliyattan önce yapılması gereken bir şey var mı?

40 yaşın altındaysanız, sadece meme ultrasonu almanızı istiyorum. 40 yaşın üzerindeyseniz, bana son mamografiyi göstermenizi istiyorum. Çekilmiş mamografi yoksa, yaptırmanızı istiyorum. Yaş ne olursa olsun, hastanın ailesinde meme kanseri öyküsü varsa, mamografiyi görmek istiyorum.

Ameliyat ve Ameliyat Sonrası Erken Dönem

Operasyon genel anestezi altında yapılır. Hastanede sadece bir gece kalmanız gerekiyor. Operasyon 1-2 saat sürer. İmplant yerleştirilmesi için 4-5 cm’lik bir kesi açılır. Yukarıda bahsettiğim gibi, implantı yerleştirmek için sadece Meme Alt Kıvrımını tercih ederim. Ameliyatın sonunda dört hafta boyunca giymenizi istediğim destekleyici sütyen size giydirilecek. İnce bir tüp – Cerrahi alanda kan birikmesini önlemek için drenaj yapılabilir.
Her ameliyatın genel veya spesifik bir riski vardır. Ödem – Meme bölgesinde şişme ve ağrı ameliyat sonrası görülen semptomlardır. Kanama ve enfeksiyon nadirdir. Bazı hastalar ameliyattan sonra meme ucunda artan veya azalan duyarlılıktan veya genellikle geçici olan kesi etrafındaki uyuşukluktan şikayet ederler.
Alınacak dikiş olmayacaktır. Çünkü bu ameliyatta kendiliğinden eriyen dikiş kullanmayı tercih ediyorum. 3-4 gün içinde günlük yaşamınıza dönebilirsiniz. 2 ay boyunca ağır sporlardan (fitness, koşu vb.) Uzak durmanızı istiyorum.

Kapsüler Kontraktür Nedir?

Vücut, dokuların implant ile doğrudan temasını önlemek amacıyla implantı çevreleyen bir kapsül üretecektir. Bu kapsülün kalınlığı, daha sonra ortaya çıkacak komplikasyonların nedenleri arasında sıralanacaktır. İnce kapsül herhangi bir soruna neden olmaz. Hafif bir kapsül oluşursa, memelerde hafif sertlik ve memede küçük bir şekil değişikliği fark edilebilir. İmplant çevresinde nadir görülen kalın kapsül, kapsül kontraktürü dediğimiz implantın şeklini sıkıştıracak ve değiştirecektir. Bu durumda, göğüslerde sertlik ve bazen asimetri oluşabilir. Kapsül kalınlığını gösteren birçok çalışma vardır – kapsül kontraktörü bakteriyel kontaminasyonla yüksek oranda ilişkilidir. Hafif ve orta derecede kapsül kontraktürü durumunda, harici masaj ve ek operasyon yapılabilir. Şiddetli kapsül kontraktörü meydana geldiğinde implantı çıkarmaktan başka seçenek yoktur.
 

Meme İmplantı Meme Kanseri Riskini Artırır mı?

Meme implantlarının meme kanseri riskini artırdığına dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, son yıllarda bilim insanları meme implantı ile ilişkili bir Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma buldu. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.
 

Meme Büyütme İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Meme implantları ne süre kalabilir?
Mentor olan kullandığım implant firması, herhangi bir yırtılma veya sönme durumunda ömür boyu ürün değiştirme garantisi vermektedir. İlk 10 yılda 3. veya 4. derece kapsül kontraksiyonu olursa firma implant değişimi için de garanti vermektedir. Maddi yardım duruma göre başka bir garanti türüdür.
Meme İmplantları Güvenli mi?
Son yıllarda Meme İmplantı İlişkili ALCL (Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma) denilen bir durum var. Bildirilmiş olmasına rağmen, çok nadir görülmektedir.
Hangisi Daha İyi – Silikon mu, Saline mi?
İmplantın iki ana bölümü vardır: Kabuk – İçerik. Hangi içerik olursa olsun kabuk her zaman medikal silikondur. İçerik salin veya silikon olabilir. (salin dolgulu implantlar – silikon dolgulu implantlar). Silikon salinden daha viskoz olduğu için meme dokusunu daha iyi taklit eder. Silikon Dolgulu İmplantlar genellikle memeye daha doğal bir görünüm ve his verir.
Benim İçin En İyi Boy İmplant Hangisi?
Her hastada muayene sırasında değerlendirilmesi gereken bazı ölçüler vardır. Bu ölçümlere göre seçilecek implantın ideal taban boyutu belirlenebilir. Ancak istenilen nihai ölçü için sadece baz ölçülere değil, aynı zamanda izdüşümüne de önem verilir.
Hasta tam olarak ne istediğini doktoruyla tartışmalıdır.
En Doğal Sonuçları Hangi İmplant Yerleştirmesi Sağlar?
Doğallık kişiden kişiye farklılık gösterir. O yüzden bu soruya doğallıktan değil de farklı açıdan cevap vermek istiyorum. Çünkü anahtar kelime cevabı “dekolte dolgunluğu”nda gizlidir. Daha fazla dekolte dolgunluğu yuvarlak implantlar gerektirir. Daha fazla bilgi için.
En İyi Kesi Yeri Hangisi?
Kapsül kasılmasının temel nedeni olan bakteriyel bulaşmayı önlemek meme büyütme ameliyatında implantın içeri yerleştirilmesi sırasında en önemli adımdır. Areola ve aksilla normal cilt bölgelerine göre daha kalabalık floraya sahip olduğundan periarolar ve transaksiller kesiler bakteriyel bulaşma için daha büyük risk taşır.
Meme implantlarında dalgalanma hissetmek normal midir?
Dalgalanma, meme büyütmenin komplikasyonlarından biridir. Nadir de olsa düzeltilebilir. Erken dönemde tespit edilirse masaj tek çözüm olabilir. Bazen lokal olarak yağ enjeksiyonu ile düzeltilebilir veya ciddi vakalarda implant yeri değiştirilir. (neredeyse her zaman implantın kas yerleşiminde dalgalanma görülür)
Meme implantları kilo alımına neden olabilir mi?
Meme büyütme ameliyatından hemen sonra az miktarda (5 kiloya kadar) kilo almak hemen hemen her hastanın şikayetidir. Bunun bir kısmı da elbette yerleştirilen implantlardan (1-2 pound) kaynaklanmaktadır. Geri kalanı ödem ve iltihaplanma gibi cerrahi durumlardan kaynaklanır. Ameliyattan alınan kiloların kalıcı olmayacağı, zamanla verileceği anlaşılacaktır. Yani, iyi haber, kilo alma konusunda endişelenmenize gerek yok.
Meme büyütme ameliyatı ne kadar?
Meme büyütme ameliyatı fiyatlandırması tüm hastalarımız için aynı ücret ile uygulanmaktadır. İlgili yasal düzenlemeler nedeniyle meme büyütme fiyatları ile ilgili web sitemizde bilgi paylaşımı yapılamamaktadır. Ancak meme büyütme fiyatı ve kendisi hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.