Vajinoplasti

Vajinal Sıkılaştırma olarak da bilinen Vajinoplasti, vajinanın gevşekliğini sıkılaştırmayı amaçlamaktadır.

Vajinoplasti

Vajinal şekil ve fonksiyon sorunları söz konusu olduğunda, vajinoplasti  büyük, sarkık ve duyarsız vajinaları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Sonuç olarak, hem estetik hem de pratik faydaları vardır. Bu prosedür, ortalama vajinal derinliği olmayan kadınlarda vajinal kanal oluşturmak için yapılan işlemleri ifade eder.
Gerekli olup olmadığı, uzman doktorlarımız tarafından yapılan temel bir muayenenin yanı sıra hastanın şikayet ve talepleri ile belirlenir. Daralma hızı vajinanın büyüklüğüne göre değişir. Temel bir incelemeye göre genleşme ve deformasyon oranının ne derece daraltılacağına karar verilir.

Vajinoplasti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İç genital bölgenin görünümünü iyileştiren bir işlemdir. Bu prosedür kullanılarak vajina orijinal durumuna geri getirilebilir. Rekonstrüktif cerrahi bu prosedürü içerir. Daha sonraki işlemlerde vajina kaslarının zayıflaması sonucu gelişen bu genişlemeye vajinal gaz üretimi veya idrar kaçırma gibi rahatsızlıklar eşlik edebilir. Ek olarak, vajinoplasti prosedürleri bu sorunlardan kaçınmaya yardımcı olabilir. Vajinal rejenerasyona tabi tutulabilmesi için hastanın orta yaştan büyük olması gerekmez.

Vajinoplasti Süreci

Kliniğimizde sorunsuz bir şekilde bu işlemi yaptırabilirsiniz. Vajina düzeldikten sonra önleyici tedbirler alınarak vajinal kontur korunabilir. Vajinoplasti  işlemi böyle bir yöntemin bir örneğidir. Pelvik taban kaslarını güçlendiren  Kegel egzersizleri ile bağ dokusunu sağlıklı tutun. İyi bir diyet ve uyku programı sürdürmek, yaşlanmayı yavaşlatarak vajinal şeklin korunmasına da dolaylı olarak yardımcı olacaktır.

Vajinoplasti Nedir?

Vajinal Sıkılaştırma olarak da bilinen Vajinoplasti, vajinanın gevşekliğini sıkılaştırmayı amaçlamaktadır. Genellikle doğumdan veya yaşlanmadan sonra, kadınlar vajinal dokuların gerilmesinden dolayı kaslardaki gevşeklikten şikayet edebilir ve bu gevşeklik cinsel işlev bozukluğuna bile neden olabilir. Vajinoplasti bu tür şikayetler için en uygun çözümdür.

Vajinoplastinin faydası nedir?

Ayrılan kasların birleştirilmesi ve ayrıca ekstra mukoza cildinin çıkarılması sonucunda, cinsel tatminlerin artırılması ana fayda olacaktır. Erkek partnerler de cinsel memnuniyeti artırır. Dış deri de daha estetik bir görünüm elde edilir.

Operasyon ve Operasyondan Sonra Erken Dönem

TAmeliyat genel anestezi veya epidural anestezi altında yapılır ve ortalama 1 saat sürer. Ameliyattan sonra gece hastanede kalmanıza gerek yoktur. Daraltma miktarının planlanmasından sonra, mukoza eksizyonu yapılır ve mukoza altındaki kaslar orta hatta güçlendirilir. Ağrı ilk birkaç gün için hissedilebilir, ancak ağrı kesicilerle yönetilebilir. Altı ila sekiz hafta boyunca cinsel ilişki kısıtlanır ve aynı zamanda tampon kullanımında kısıtlama uygulanır.
 
 

Vajinoplasti İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Vajinoplasti nedir?
Vajinoplasti olarak da bilinen Vajinal Sıkılaştırma, vajinanın gevşekliğini sıkılaştırmayı amaçlayan cerrahi bir işlemdir. Çoğu zaman doğumdan sonra veya yaşlanmaya bağlı olarak kadınlar doğum sırasında vajina dokularının gerilmesine bağlı olarak kaslarda gevşeklikten şikayet edebilir ve bu gevşeklik cinsel işlev bozukluğuna bile katkıda bulunabilir. Vajinoplasti bu tür şikayetler için optimal bir çözümdür.
Vajinoplasti için uygun olup olmadığımı nasıl anlarım?
Bu şikayetlerden 2 veya daha fazlasına sahipseniz Vajinoplasti için uygunsunuz:
• Seks sırasında sürtünme ve his azalması.
• İş ortağının dışarı kayması.
• Geniş, gevşek veya pürüzsüz vajina hissi.
• Tamponların düşmesi.
• Vajinal açıklık veya vajina açıklığından çıkan perine yara dokusu.
• İlişki sırasında vajinanızdan gelen gaz sesleri
Vajinoplasti güldüğümde, öksürdüğümde ve hapşırdığımda idrar kaçırmama da yardımcı olur mu?
Soruda bahsedilen duruma stres üriner inkontinans denir. Vajina kaslarının gevşemesi bu duruma katkıda bulunur. Bu şikayetler vajinoplasti ameliyatı ile düzelecektir. Ancak unutulmaması gereken bir durum vardır ki bu da büyük miktarda idrar kaçırmadır. Bu durumda tedavi çok farklıdır ve mutlaka bir ürolog tarafından yapılmalıdır.
Vajinoplasti cinsel zevkimi arttırır mı?
Özellikle doğumdan sonra birçok kadın vajinalarının eskisi kadar sıkı olmadığından, seksin kendileri için aynı şeyi hissettirmediğinden veya sürtünme hissetmediğinden şikayet eder. Bu şikayetler Vajinoplasti sırasında gerilecek olan vajina kaslarının gevşemesinden kaynaklanmaktadır.
Ne kadar süre cinsel ilişkiye girmeyeceğim?
Vajinoplasti sonrası 6 hafta cinsel ilişkide bulunmanızı istemiyorum.
Vajinoplasti sırasında labioplasti yapılabilir mi?
Evet, kesinlikle Labioplasti ve Vajinoplasti aynı seansta yapılabilir. Hastanın ihtiyacı varsa ve düzeltmeye uygunsa Klitoral Başlık Küçültme bile eklenebilir.
Vajinoplasti nerede yapılır?
Vajinoplasti bir ameliyattır ve hastanede epidural veya genel anestezi altında yapılır. Hastanede kalmanıza gerek yok, bu ameliyat günübirlik bir ameliyattır.
Bu ameliyatı olmak için çocuk sahibi olmamın bitmesini beklemeli miyim?
Aslında, bu en iyi planlama olacaktır. Bu soru bana defalarca soruldu ve cevabım hep aynı “Çocuk sahibi ol bitir gel”
Vajinoplasti ağrılı mıdır?
Vajinoplasti hafif ve orta derecede ağrılı ameliyatlar olarak sınıflandırılabilir. Ağrı kesiciler yardımıyla ağrı kolayca kontrol altına alınabilir.