Piezo Tekniği ile Burun Estetiği (Rinoplasti)

Bazen hastalar tarafından “burun estetiği” veya “burunu yeniden şekillendirme” olarak adlandırılan rinoplasti, yüzün uyumunu ve burnunuzun oranını iyileştirir.

Piezo Tekniği ile Burun Estetiği (Rinoplasti)

Rinoplasti, burun kemiklerini yeniden şekillendirmek veya yeniden konumlandırmak için yapılan bir operasyondur. Piezo burun estetiği tekniği (Rinoplasti), bazı burun ameliyatlarını yapmak için kullanılan yeni bir burun estetiği ameliyatı türüdür. Piezo yöntemi ile yumuşak doku ve sinir hasarı daha az olasıdır. Bu yenilikçi yaklaşım, burundaki doku ve sinir hasarını en aza indirir. Bunu yaparken minimum kesim ile maksimum sonuç hedeflenir. Piezo sayesinde ameliyat daha doğru ve hızlı olabilir. Ameliyat uzman cerrahların kontrolünde gerçekleşir. Yenilikçi yaklaşımlarımız sayesinde uzmanlarımız uygulamalarında daha hassastır. Minimal modifikasyonu nedeniyle hastalar daha hızlı ve daha rahat iyileşebilir.

Piezo Burun Estetiği (Rinoplasti) Neden Popülerdir?

Modern koruyucu rinoplasti, eski yöntemlerde normal olan dokunun şiddetli yer değiştirmesinden ziyade dokunun yeniden şekillendirilmesine odaklanır. Piezo burun estetiği (Rinoplasti), kemiği kırmadan yeniden yapılandırmak için kullanılır. Bu, cerrahın çalışmalarında daha hassas olmasını sağlayan daha nazik bir yöntemdir. Ancak bazı durumlarda morluk veya şişlik olmazken bazılarında hafif morluklar olabilir. Piezo yönteminde bunlar nadiren görülen şikayetlerdir. Geleneksel burun ameliyatlarında burun kemiğinin kırılması için hassas olmayan aletlerin kullanılması bazı aksiliklere neden olmaktaydı. Piezo yöntemi size güvenli bir ameliyatı garanti eder.

Piezo Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası İyileşme

Burun ameliyatı olmak birçok insanı korkutur, çünkü iyileşme sürecinin rahatsız edici ve uzun olacağına inanırlar. Ancak Piezo burun estetiği (Rinoplasti) sonrası rahatsızlık çok azdır veya hiç yoktur. Merkezimiz, sağlık ve güvenlik konusunda uluslararası standartları karşılamaktadır. Sonuç olarak, dikkatli yaklaşımımız sayesinde tüm yan etkiler de büyük ölçüde azalır. Ameliyat sonrası genellikle çok az morarma olur veya hiç morarma olmaz.

Estetik Burun ameliyatı (Rinoplasti) Nedir?

Bazen hastalar tarafından “burun estetiği” veya “burunu yeniden şekillendirme” olarak adlandırılan rinoplasti, yüzün uyumunu ve burnunuzun oranını iyileştirir. Burundaki yapısal sorunların neden olduğu solunum problemlerini de düzeltebilir. Burun büyüklüğü, burun genişliği, burun ucunun, burun deliklerinin yeniden şekillendirilmesi ve asimetri, burun ameliyatı sırasında yüz uyumuna göre değiştirilebilecek bazı uygulamalardır.

Daha simetrik bir burun istiyorsanız, herkesin yüzünün biraz asimetrik olduğunu unutmayın. Amaç tam yüz dengesi ve doğru orantı oluşturmak olsa da, sonuçlar tamamen simetrik olmayabilir.

Ultrasonik Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Piezo cerrahisi İtalyan cerrahlar tarafından 1980’lerde geliştirilen kemik kesme ve şekillendirme teknikleri arasında devrim niteliğinde olan bir yöntemdir. Piezo cerrahisinin altında yatan mekanizma, 3 boyutlu ses titreşimleri ile kemiklerin kesilmesi veya şekillendirilmesidir. Dünyada, bu yöntem beyin cerrahları, el cerrahları, ortopedi cerrahisi, çene-yüz cerrahisi ve diş hekimleri tarafından kemiklerin müdahalesinde sıklıkla uygulanmaktadır. Ülkemizde bu cihaz çoğunlukla diş hekimleri ve çene-yüz cerrahları tarafından kullanılmaktadır ve Barış Yiğit Klinik olarak burun estetiğinde kullanılan az sayıdaki klinikten biriyiz diyebilirim.

Piezo Burun Estetiği işleminin diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında avantajı nedir?

Burun kemiklerini yeniden şekillendirmek günümüzde en yaygın olarak osteotom adı verilen aletlerle yapılmaktadır. Bu aletlerle kemik yeniden şekillendirildikten sonra en sık karşılaşılan problemler ödem, morluklar ve göz çevresindeki istenmeyen kırık çizgileridir.

Piezo cerrahisinde, hastaların ameliyat öncesi endişe duyduğu göz çevresindeki morluklar ile neredeyse karşılaşmıyoruz. Buna ek olarak, burun kemiklerini Piezo ile kontrollü bir şekilde kesebildiğimizden , istenmeyen kırık çizgileri oluşmaz, böylece kemikleri istediğimiz gibi şekillendirebiliriz.

Piezo cerrahisinde morarma neden olmaz?

Piezo cerrahisi sadece kemik dokusu için seçici olduğundan, işlem sırasında kesme ve şekillendirme sadece kemik dokusunda gerçekleşir. Yumuşak doku veya damarlara zarar vermediğinden, kanama minimumdur. Yumuşak doku ve vasküler hasar olmadığı için ameliyat sonrası morarma ve ödem azdır. Hasta hemen günlük hayatına dönebilir.

Ultrasonik burun estetiği cerrahisinin avantajları aşağıdaki gibidir;

– Hızlı iyileşme ve günlük yaşama dönme
– Neredeyse hiç morluk ve ödem olmaması.
– İstenilen çizgilerden kesimler yapabilmek ve kemikleri kolayca şekillendirebilmek

Peki ya İyileşme Dönemi Nasıl Geçer?

Operasyonun sonunda burnunuza ilk iyileşme sırasında yeni yapıları desteklemek ve korumak için dışarıya bir atel veya bandaj yerleştirilebilir.
İlk şişlik birkaç hafta içinde azalırken, yeni burun konturunuzun tamamen oturması bir yıl kadar sürebilir. Bu süre zarfında, burnunuzun görünümünde kademeli değişiklikler görebilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatınızı takip eden ilk yıl boyunca, sabahları ödem görülebilir.

Kliniğimizde yapılacak ilk ziyarette, burun ve burun içindeki ateller alınacak ve burnunuza destekleyici bandaj uygulanacaktır.

Postoperatif dönemde, yanlarınıza uzanmamanızı ve 3 ay boyunca gözlük takmamanızı isteyeceğiz.

While the initial swelling subsides within a few weeks, it may take up to a year for your new nose contour to fully seat. During this time, you may see gradual changes in the appearance of your nose. During the first year following your rhinoplasty surgery, swelling in the morning may deteriorate.

In the first visit, which will be at our clinic, splints on the nose and inside of the nose will be removed and supportive bandages will be applied on your nose.
During the postoperative period, we will ask you not to lay on your sides and wear glasses for 3 months.