Estetik Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı estetiği veya blefaroplasti, göz kapaklarının görünümünü iyileştirmek, taze ve genç bir görünüm sağlamak için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı

Zamanla kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında deri fazlalığı ve sarkmalar meydana gelebilir. Bir kişinin üst göz kapaklarının düşük olması görmelerini zorlaştırabileceği gibi estetik olmayan bir görünüme de neden olabilir ve  göz ameliyatlarını düşünebilirler. Estetik göz kapağı ameliyatı sırasında bu fazla deri çıkarılır, yumuşak doku güçlendirilir ve fazla yağ kütlesi alınır. Hem güzel bir görünüm elde etmek hem de rahat bir görüş elde etmek mümkündür.
 

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı

Göz içi ve çevresinde daha genç ve dinlenmiş görünmek isteyen kişiler bu işlemi değerlendirebilir. Estetik göz kapağı ameliyatı, anestezi uzmanı rehberliğinde hastane ameliyathanesinde gerçekleştirilir. Hastanın mevcut şikayetlerine göre sadece üst veya alt göz kapağı veya hem alt hem üst göz kapağı aynı anda yapılabilir. Operasyon en fazla birkaç saat sürecektir. Aynı gün eve dönmek mümkündür.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası İyileşme

Tipik olarak, ameliyattan sonraki dönem normal geçecektir. Göz çevresinde şişlik sık görülen bir durumdur. Kısa bir süre için gözler çok hassas hale gelebilir. Estetik göz kapağı ameliyatından sonra göz kapağınızda üç haftaya kadar şişlik ve morluk olabilir. Bunlar, ilk hafta içinde kendiliğinden ortaya çıkan beklenen olaylardır. Ameliyattan bir hafta sonra dikişler alınır. Yeni görünümünüzde üç aya kadar iyileştirmeler görmeye devam edebilirsiniz. Birkaç gün sonra çoğu insan dışarı çıkıp işe geri dönerken kendini rahat hisseder.

Estetik göz kapağı ameliyatı nedir?

Göz kapağı estetiği veya blefaroplasti, göz kapaklarının görünümünü iyileştirmek,  taze ve genç bir görünüm sağlamak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Ameliyat üst kapaklarda, alt kapaklarda veya her ikisinde de yapılabilir.
Göz kapağı estetiği, vizyonunuzu değiştirip daha taze bir görünüm kazandırmanın yanında, bazen göz kapağına bağlı görme sorunlarını da ortadan kaldırır.
 

Göz kapağı estetiği ameliyatının faydaları nelerdir?

Estetik göz kapağı estetiği ile kurtulacağınız şeyler:
Üst göz kapağının doğal duruşunda  kıvrılan ve sarkan cilt,
Üst göz kapaklarında şişlik gibi görünen yağ birikintileri,
Alt göz kapağında bol bir görünüm gibi görünen yağ birikintileri,
Alt göz kapağında aşırı cilt ve ince kırışıklıklar.
 

Bu ameliyat göz çevresi bölgesinin tüm problemini çözecek mi?

Göz kapaklarının etraflarındaki mevcut yapılarla bir bütün halinde olduğu unutulmamalıdır. Göz kapaklarını kaş, alınşakak ve orta yüz alanından ayrı olarak düşünmek doğru değildir. Sarkık bir üst göz kapağının görünümü, alın derisinin ve kaşın sarkmasından da kaynaklanabilir. Bu durumda kaş kaldırma ameliyatı veya sadece kaş kaldırma ameliyatı düşünülmelidir. Sarkık alt göz kapağı bazen sadece blefaroplasti ile değil, ek olarak orta yüz germe ameliyatı ile de düzeltilmelidir. Bazen, üst göz kapağını kaldıran kaslardan biri uzayabilir veya farklı bir yapısal sorun nedeniyle sarkık göz kapağı görünümüne neden olabilir. Buna göz kapağı pitozu denir ve farklı bir cerrahi tedavi gerektirir.

Ameliyat ve Ameliyat sonrası  Erken Dönem

Ameliyat  üst ve / veya alt göz kapağına bağlı olarak 2-3 saat sürer. Göz kapakları ve yapısal elemanları (kas, yağ pedleri, vb.) çok hassas dokulardır, onun için bu ameliyatı hemen hemen her zaman genel anestezi altında yapıyorum. Onları bir uyum içinde düzenlediğimde, hastanın hareket edemediği bir durumda ameliyat yapmam gerekiyor ki bu da genel anestezi ile mümkündür. Eklenecek işlemlerle ameliyat süresi uzayabilir.
Göz kapakları çok ince yapılar olduğundan, ameliyat sonrası erken dönemde herhangi bir hareket olması durumunda, o bölgenin tahrişinden dolayı küçük kanamalar olacak ve daha sonra şişme artacaktır. Bu nedenle, ertesi sabaha kadar dinlenmek için gözleri bir göz pedi ile kapalı tutmayı tercih ediyorum. Bunun amacı morluk ve şişlik oluşumunu daha aza indirmektir. Ameliyat sonunda yaranın üzerine yerleştirilen ince bandajlar olacaktır. Bu bandajlar 5-7 gün içinde, dikişler de ilk ziyarette alınacaktır. Bölgeyi temizledikten sonra 1 hafta daha ince bandajlar uygulanacaktır. 2.hafta da yüzünüzü yıkamanıza hatta duş almanıza bile izin verilecektir.