Türkiye’de estetik ameliyat olmak güvenli midir?

Türkiye sağlık turizminin en popüler destinasyonlarından biri haline geldi. Peki Türkiye’de estetik ameliyat olmak güvenli midir?Bu soruyu cevaplamak için öncelikle Türkiye’nin neden birçok kişi tarafından tercih edildiğini bilmemiz gerekiyor. Dünyanın her yerinden insanlar estetik ameliyatlarını Türkiye’de yaptırmayı tercih ediyor. Bunun nedeni, en temiz ameliyathanelerde çalışan son derece yetkin tıbbi uzmanların yer aldığı Türkiye’nin olağanüstü sağlık sistemidir. Yani sorunun cevabı “Evet, dünyanın en güvenli klinikleri Türkiye’de” olacaktır.
Türkiye’de estetik cerrahi erişilebilir en güvenli alternatiflerden biridir. Türkiye’deki doktorlar son derece nitelikli, iyi eğitimli ve son derece uzmandır. Ancak bu durum Türkiye’deki tüm cerrahi bakım sağlayıcıların aynı olduğu anlamına gelmemektedir. Türk sağlık sisteminden yararlanmak için güvenebileceğiniz ve uygun tedavi ücretleri alan bir kliniği seçmelisiniz. Türk cerrahlar, sanayileşmiş ülkelerdeki benzer tedavilerin maliyetinin çok altında bir maliyetle yüksek kalitede bakım sağlıyor. Türkiye dünyanın en iyi ve en modern tıbbi tesislerinden bazılarına sahiptir. Hükümet son yıllarda Türk tıbbına on milyarlarca dolar yatırım yaptı. En son tıbbi teknolojiyi kullanıyorlar. Türkiye’nin turizm sektörü on yıllardır genişlemektedir.
Medikal turizm tıptan çok daha fazlasıdır; aynı zamanda misafirperverlik ve iyi bir tavırla da ilgilidir ve Türkiye’de her şey var; misafirperver hemşirelerden cerrahlara, basit sağlık personelinden yardımsever personele kadar herkes sağlık yolculuğunuzu desteklemek için elinden geleni yapacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi Türkiye, plastik cerrahi alanında eğitim almış çok sayıda deneyimli ve nitelikli profesyonele sahiptir. Bu plastik cerrahlar hem dünya çapında hem de akademik ortamda kendilerini kanıtlamış durumdalar. Ülkemizin tesislerinin donanımı ve kalitesi, ayrıca estetik cerrahinin diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun bütçeyle yapılabilmesi, Türkiye’nin turistik çekiciliğini artırıyor.
Estetik Cerrahi Türkiye
Güvenlik ve uygun fiyat söz konusu olduğunda Türkiye sağlık turizmi alanında önde gelen ülkelerden biridir. Her yıl artan sayıda ziyaretçi sağlık ve tedavi için Türkiye’yi tercih ediyor. Estetik ameliyat olmayı planlıyorsanız Türkiye ilk tercihiniz olmalıdır. Türk hükümeti sağlık sisteminin kalitesini sürekli olarak geliştiriyor. Türkiye elbette çok büyük başarılara imza attı. Türk hastanelerine her yıl bir milyondan fazla uluslararası hasta kabul edilmektedir. Bu durum Türkiye’nin daha fazla sağlık turisti çekerek sağlık altyapısını güçlendirme yönünde önemli adımlar attığını gösteriyor.
Kararınız kesin ise Türkiye’nin sağladığı estetik ameliyatın maliyetini isteyeceksiniz. Fiyatını öğrenmek için öncelikle doktorunuzla konuşup muayene olmanız gerekmektedir. Estetik cerrahınızın, yaptırmayı düşündüğünüz operasyonla ilgili tecrübesini öğrenmelisiniz. Ayrıca işlemin risklerini ve durumunuzun sizi daha yüksek komplikasyon riskine sokup sokmadığını da sormalısınız. Ayrıca cerrahınızın sorularına dürüstçe yanıt vermelisiniz. Estetik cerrahi konsültasyonunuz sırasında cerrahınız tıbbi geçmişinizi sorgulayacaktır. Cerrahınızın bilinçli bir seçim yapabilmesi için önceki prosedürler, sağlık sorunları ve kullandığınız ilaçlar veya takviyeler hakkında doğru yanıtlar verin.
Türkiye merkezli kliniklerin sağladığı estetik cerrahi, genellikle doğuştan gelen veya vücudun bir kısmının işlevini veya doğal yapısını sınırlayan veya engelleyen bir yaralanma sonucu hasar gören tıbbi problemler için gereklidir.
Türkiye’nin sunduğu estetik cerrahinin tehlikeleri var mı diye merak ediyor olabilirsiniz. Estetik cerrahi genel olarak risksiz bir ameliyattır; ancak yine de bilmeniz gereken şeyler var. Riskler hastanın sağlığından ameliyatın tehlikesine veya ciddiyetine kadar değişebilir. Özellikle uzun süreli işlemlerde anestezi hiçbir zaman risksiz değildir. Estetik cerrahi sorunları arasında ameliyat sonrası kanama veya enfeksiyon yer alır; ancak cerrahlar ve anestezistlerin bu riskleri öngörmesi ve azaltması gerekir. Aynı durum yemekten hemen sonra genel anestezi altında yapılan ameliyatlar için de geçerlidir; bu durum kusma ve yemeğin akciğerlere kaçmasına ve hastanın bilinci yerine geldiğinde öksürük krizlerine neden olabilir.
İyileşme, insanların endişelendiği başka bir şeydir. Ameliyat sonrası iyileşme normal kesiklere benzer şekilde çalışır. Cildinizi kestiğinizde veya hasar verdiğinizde yara zamanla iyileşir ve hasarlı cildin kenarları giderek iyileşir. Ancak iyileşme sürecinin başlangıcında kesiği strese sokmak veya sadece sıkılaştırmak derinin birbirine yapışmasına ve büyük yara izlerine neden olabilir.
Teknolojinin ilerlemesiyle artık ameliyattan hemen sonra normal hayata dönmek mümkün. Ancak ameliyatın ardından doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca evde kalmanız standart prosedürdür. Bu sürenin sonunda kişi işine ve normal faaliyetlerine devam edebilir.