Close
Barış Yiğit KlinikYardım etmek için buradayız
  • Barış Yiğit KlinikMerhaba. Tüm soru ve istekleriniz için buradayız.
Görüşmeyi Başlat

Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın germe (Abdominoplasti olarak da adlandırılan) prosedür aşırı deri ve yağları karın duvarından çıkarır.

Karın Germe (Abdominoplasti)

En popüler estetik ameliyatlardan biri olan Karın germe (Abdominoplasti), diyet ve egzersize rağmen inatçı yağ dokularını ve sarkmış cilt yapısını düzelten bir plastik cerrahi işlemidir. Karın bölgesindeki deri ve yağın alınması için ameliyat yapılır. Karın bağ dokusu dikişler kullanılarak sıkılaştırılarak hastaya gergin ve düz bir karın sağlanır. Bu tip ameliyatlar tipik olarak önemli karın yağları, sarkmış karın derisi ve zayıf karın duvarları olan kişiler tarafından tercih edilir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Nedenleri

Karın bölgesinin görünümünü iyileştirmek için "karın germe" yapılır. Bazı kişiler karın bölgelerinde fazla yağ veya deri varsa karın germe (Abdominoplasti) yaptırmayı tercih ederler. Liposakşın, yağı etkili bir şekilde ortadan kaldırmak ve alt karın bölgesini yeniden şekillendirmek için genellikle karın germe ile birlikte kullanılır. Karın estetiği ameliyatı ile karın bölgesindeki yağlar alınır ve yağ hücreleri kendini yenilemediği için verdiğiniz kiloları geri alamazsınız. Karın germe sonrası kilo almak mümkündür, ancak nadirdir. Ancak, bu yağın başka yerlerde depolanması daha olasıdır.

Karın Germe (Abdominoplasti) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Plastik cerrahide karın germe (Abdominoplasti) en başarılı abdominal kozmetik prosedürlerden biridir. Ancak yine de kesinlikle bilmeniz gereken şeyler var. Örneğin; Çocuk sahibi olmayı planlayan kişilerde estetik karın germe işlemleri doğum sonrasına ertelenmelidir. Abdominoplasti sırasında dikey kaslarınız gerilir ve bu kaslar hamilelik sırasında ayrılabilir. Ameliyatın nedenini ve ne elde etmeyi umduğunuzu bize bildirin. Geçmişte karın ameliyatı geçirdiyseniz, sonuçlarınız bununla sınırlı olabilir. Daha fazla sorunuz varsa, kliniğimize ulaşabilirsiniz. Pek çok kişi, kliniğimizin üstün sağlık standartlarından yararlanır; uluslararası bir üretkenlik ve rekabetçilik standardına sahibiz.
 

Karın Germe Nedir?

Karın germe (Abdominoplasti olarak da adlandırılan) prosedür aşırı deri ve yağları karın duvarından çıkarır. Hamilelik, yaşlanma, kilo kaybı sarkmış cildin en yaygın nedenleridir. Bu prosedür hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir. Ancak burada belirtilmesi gereken bir şey var ki, karın germe asla kilo verme ameliyatı değildir.

Abdominoplasti Cerrahisi için İyi Aday Kimdir?

Bu ameliyat, egzersizlere cevap vermeyen sarkmış ve karın bölgesinde çatlak izleri olanların yanı sıra karın kaslarında zayıflık olanlarda çok iyi çalışır.

Bu Cerrahinin Farklı Tipleri Var mı?

Tam veya Mini Abdominoplasti olarak sınıflandırılabilir. Bu tamamen mevcut durumunuza göre kararlaştırılacak bir konudur.

 

Sadece Karın Germe Benim İçin Yeterli Olacak mı?

Sadece karın germe işleminin yeterli olup olmayacağı, plastik cerrahınızın muayenesinden sonra netliğe ulaşacaktır. Bazı durumlarda, liposuction‘ın varolan bölgesel yağ yataklarına, özellikle de bellere ve üst karın bölgesinde bulunan bölgeye aynı anda uygulanması gerekebilir.

Ameliyat ve Ameliyat Sonrası Erken Dönem

Yara, iç çamaşırınızın altına saklanmak şartıyla, sezeryan iziniz varsa onu takiben yan kemiklerinize doğru uzayan,sezeryan izi yoksa bikini bölgesinden her iki yana doğru uzayan şekilde planlanacaktır. Yara izinin orta kısmı kıllı bölgeye yakın olacaktır. Fazla derinin çıkarılmasından sonra, göbek deliği yeni konumuna uyarlanacaktır. Bu nedenle, göbek düğmesini çevreleyen bir yara izi olacaktır. Adından da anlaşılacağı gibi, Mini Karın Germe daha basit bir işlemdir. Örneğin, tam abdominoplastide uzun kesilme mini abdominoplastide daha kısa olacak ve mini abdominoplastide yeniden konumlandırılmasına gerek olmayacağından göbek deliği çevresinde yara izi olacaktır.

 

Çoğul gebeliklerden sonra kadınlarda daha sık görülen karın kas güçsüzlüğü ve ayrılması bu ameliyatla düzeltilebilir. Diastasis Recti, karın kaslarının zayıflaması ve birbirinden ayrılmasıdır, böylece büyük bir fıtık varmış gibi göbeğin bir görüntüsünü oluşturur. Kaldırılacak tüm cildi çıkardıktan sonra, bu durum (Diastasis Recti ) Rectus Plication veya Internal Corset adı verilen orta hat birleştirme işlemiyle onarılabilir. (rectus plication).
Operasyonun sonunda, belirli bir basınç seviyesi uygulamak için cerrahi alana bir korse – bağlayıcı giysi konur. Bu korse hem cerrahi bölgede olası bir kan birikmesini önleyecek hem de hareketlerinize güven verecektir. Hemen hemen her ameliyat için geçerli olan drenaj yerleşimi de bu ameliyat için gereklidir. Bu ince tüpler ortalama 2 ila 3 gün sonra çıkarılacaktır.
Tüm dikişler çözülebilir, bu nedenle dikiş alımı olmayacaktır.
Yara izleri erken dönemde belirginleşecektir, ancak yara izlerinin zamanla kaybolacağı ve görünürlüğünü kaybedeceği unutulmamalıdır. Aksi takdirde, lazer veya cerrahi iz revizyonları ile istenen sonuçlar elde edilebilir.

Operasyondan sonra, kendinizi iyi hissettiğiniz anda ayağa kalkmanıza ve yürümenize yardımcı olacağız. Ne kadar hızlı durursanız ve yürürseniz, olası komplikasyonlardan o kadar fazla korunursunuz. Ağrı orta şiddette ve ağrı kesicilerle kolayca kontrol edilebilir. Korseyi 6 hafta giymek çok önemlidir.

Ameliyattan yaklaşık 2-3 hafta sonra hareketlerinizi kısıtlamanızı ve 2 ay boyunca ağır egzersizlerden ciddi şekilde uzak durmanızı istiyoruz. Ancak bunlara rağmen, hastalarımdan görebildiğim kadarıyla, 7-10 günlük bir süre sonunda rutin günlük aktivitelere dönebileceğinizi kolayca söyleyebilirim

Son Söz…

Egzersiz yapmaya başlayan ve diyet programında olan kişiler bu prosedürü ertelemelidir. Optimalinize ulaşır ulaşmaz ameliyatınızı gerçekleştirebiliriz. Doğum yapmayı planlayan kadınlarda, doğumdan sonraya bu ameliyatı ertelemek çok uygun olacaktır. Abdominoplasti ile, karındaki sarkma ve çatlakların giderilmesinin bir sonucu olarak ciddi bir fiziksel değişiklik olacaktır ve bu da özgüvenin mükemmel bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunacaktır.

Karın Germe İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Karın germe ne kadar tehlikelidir?
Diğer orta seviye ameliyatlar gibi karın germe ameliyatı da kanama, enfeksiyon ve anestezi gibi komplikasyon riski taşır.
 
NHS veya başka bir sigortayla karın germe yaptırabilir miyim?
Karın germe operasyonu karın duvarındaki fazla deri ve yağın yanı sıra çatlakların giderilmesini amaçlar. Abdominoplasti ameliyatı estetik cerrahi olarak kabul edilir, bu nedenle NHS' veya başka herhangi bir sigorta sistemi genellikle kapsamaz.
 
Karın germe ile kaç beden kaybedersiniz?
Hemen hemen tüm kadınlar karın germe ameliyatından sonra kıyafetlerini 2 veya 3 beden küçük giymeye başlar. Bu ameliyattan sonra çok daha düz, çok daha düzgün ve daha ince bir karın elde edilir. Hatta bazıları ameliyattan sonra özgüvenlerini artırarak kilo vermeye devam ediyor.
 
Karın germe ile ne kadar kilo verilir?
Tamamen sizin durumunuza bağlı. Karnınızda çok fazla sarkan cilt ve yağ birikintileri varsa, daha fazla kilo kaybedersiniz.
 
Karın germe ne kadar acı verici?
Karın Germe operasyonu hafif ve orta düzeyde ağrı arasında yer alabilir. Ağrı uygun ağrı kesicilerle kontrol altına alınacak olsa bile bunun bir ameliyat olduğu akılda tutulmalıdır. Bir süre ağrı ve rahatsızlık olacaktır. Hastalarım genellikle bu ameliyattan 7 – 10 gün sonra günlük hayatlarına dönerler.
 
Karın germe sonrası kilo alınır mı?
Karın germe ameliyatından sonra daha düz ve pürüzsüz bir karına sahip olsanız bile karın derisinin altında yağ hücreleriniz olacaktır. Kilo almak riskli olsa da genelde hastalarımın kilo verdiğini gözlemliyorum. Bunun nedeninin kazanılan özgüvenden kaynaklanan daha iyisini yapma arzusu olduğu açıkça görülmektedir.
 
Karın germe FUPA'dan kurtulur mu?
Mons Pubis yağ birikintileri ameliyat sırasında liposuction kombinasyonu ile alınabilir.
 
Karın germe sonrası neden daha fazla kilo alıyorum?
Çıkarılacak dokuların hacmine bağlı olarak ameliyattan sonra kilo almış gibi görünebilir ancak bu kesinlikle geçicidir. Bu kazanç dokularda oluşan ödemden kaynaklanmaktadır.
 
Karın germe ne kadar sürer?
İlk pansuman değişikliği sırasında karnınızdaki düzleşmeyi net bir şekilde göreceksiniz. Son görüntü şişlik gider gitmez sizi tatmin edecektir. Ancak unutulmamalıdır ki o bölgedeki sarkan dokular çıkarılsa da yağ dokusu tamamen temizlenmez. Kötü bir diyet hayatı ile aynı durumu yaşamanız kaçınılmazdır. İşte bu yüzden hastalarımın davranışlarını değiştirmeleri konusunda ısrar ediyorum. Karın germe ameliyatı ile kazançlarını korumak için yaşam tarzı değişmeli.
 
Sarkan karın yağlarını ameliyatsız kaybedebilir misiniz?
Karın bölgesindeki yağlanmada ciddi azalma yaparak işlev görebileceği iddiasıyla piyasaya sürülen birçok ameliyatsız işlem makinesi olmasına rağmen benim kliniğimde bunların hiçbiri yok. Bazılarının ancak doğru planlama ile ameliyat sonrası kullanıma entegre edilirse çok faydalı olabileceğine inanıyorum. Ameliyatsız işlemler zaman ve para kaybı. Lütfen aklınızda bulundurun, göbeği şişman olan herkes ameliyat olsun demiyorum. Yağlı göbeklerden kurtulmanın en iyi yolu diyet ve spordur.
 
Hangisi daha iyi liposuction veya karın germe?
Ne yazık ki bu sorunun cevabı yok çünkü ikisi de mantıksal olarak birbirinden farklı. Karın germe ameliyatında cilt altındaki yağ dokusu alınacak olsa da asıl amacı sarkmış derinin alınması ve düz bir karın oluşturulmasıdır. Liposuction, sadece bölgesel yağ birikintilerinin alınması işlemidir. Bazı durumlarda ikisini bir arada kullanmak gerekebilir.
 
Karın germe kalıcı mıdır?
Hiçbir estetik cerrahi sonucu sonsuza kadar sürmez. Kilonuzu koruyarak, sağlıklı beslenerek, düzenli egzersiz yaparak ve sigara içmeyerek karın germe dahil her estetik işlemin sonucunun uzun süre kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.
 
Karın germe ameliyatından sonra hastanede ne kadar kalırsınız?
Normal şartlarda sadece bir gece kalmanızı istiyorum.
 
Karın germe ameliyatının maliyeti nedir?
Karın Germe (Karın germe) ameliyatının fiyatlandırması tüm hastalarımıza aynı ücret ile uygulanmaktadır. İlgili yasal düzenlemeler nedeniyle işlem fiyatları ile ilgili web sitemizde bilgi paylaşımı yapılamamaktadır. Ancak fiyat ve Karın Germe hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Abdominoplasti ile kazançlarım nelerdir?
Karın Germe sonunda göbek bölgesinde var olan aşırı ve sarkık deriden ve ayrıca mevcut çatlaklardan (stria) kurtulacaksınız. Gevşek karın kaslarınız varsa ve bunlar birbirinden ayrılmışsa İç Korse yöntemi ile bu sorun çözülecektir.
Gevşek Karın Kaslarına ne dersiniz?
Çoğul gebeliklerden sonra kadınlarda daha sık görülen karın kaslarındaki gevşeme ve ayrılmalar bu ameliyatla düzeltilebilir. Diastasis Recti, karın kaslarının zayıflaması ve birbirinden ayrılması, böylece büyük bir fıtık varmış gibi göbeğin öne doğru görüntü oluşturmasıdır.
Çıkarılacak tüm cilt çıkarıldıktan sonra gevşek karın kaslarını birbirinden ayıran Diastasis Recti, Rektus Plikasyonu veya İç Korse adı verilen orta hat birleştirme işlemi ile onarılabilir. Aşağıdaki diyagramda görüldüğü gibi gevşek karın kasları güçlerini kaybedecek ve ayrılacaktır. İç korse denilen uygulama sorunu çözecektir.
Cildin neden çatlakları var?
Derinin kalın ve ana stabilite tabakası olan dermis şiştiğinde kolajen ve elastin gücünü kaybeder. Deri, kolajen ve elastin liflerinin oluşturduğu stabilitesini kaybettikten sonra çatlaklar oluşur. Çatlaklarla ilgili birçok bilimsel araştırma olmasına rağmen tam olarak tedavi edemedik. Karnınızda çok fazla çatlak varsa karın germe ameliyatı ile bunların çoğundan kurtulacaksınız. Aslında çatlaklar tedavi edilmeyecek, sadece alınması planlanan deri ile birlikte eksize edilecektir.
Çatlaklardan şikayet eden hastalarıma her zaman derim ki, çatlaklara çare bulan biri nobel ödülü alacak.