Close
Barış Yiğit KlinikYardım etmek için buradayız
  • Barış Yiğit KlinikMerhaba. Tüm soru ve istekleriniz için buradayız.
Görüşmeyi Başlat

Boyun Germe

Boyun, yaşlanma belirtisinin kolayca görülebildiği bölgelerden biridir.

Boyun Germe

Yaşlanmış çene çizgisi ve boyun görünümünü iyileştirmek için en yaygın cerrahi prosedürlerden biri boyun germedir. Zaman geçtikçe, eşit olmayan yağ dağılımı ve sarkmalar gibi yaşlanmanın ilk belirtilerini fark edebilirsiniz. Genetik ve yerçekimi gibi yaş dışındaki faktörler tarafından da farklı anomaliler oluşabilir. Zayıflamış kaslar, gevşek cilt ve ekstra yağ dokusu, kötü bir görünüme neden olabilir. Genç görünümünüzü geri kazanmak istiyorsanız, bu prosedür tam size göre olabilir.

Boyun Germe Sırasında Ne Olur?

Bu prosedür, sarkmayı azaltmak ve iyileşmeyi desteklemek için boyun bölgesinin cildini “gerdirmeyi” içerir. Boyun germe ameliyatından sonra fazla deri çıkarılır, boyun kasları sıkılaştırılır ve liposuction ile yağlar alınır. Bazı kozmetik prosedürler bu  işlem sırasında gerçekleştirilir. Yaşa bağlı sarkmalarda operasyonun amacı pürüzsüz bir görünüm elde etmektir. Boyun germe veya boyun estetiği olarak da bilinir. Yüz yaşlanmasının erken belirtileri boyun bölgesinde olduğu kadar gözler ve çevresinde de görülebilir. Genç, canlı görünüm ve güzellik neredeyse her zaman ince, sıkı bir boyun ile ilişkilendirilir. Elastik bir cilde sahip olmak ameliyatın başarı şansını arttırır.

Boyun Germe Gerektiğinde

Bu operasyonlar genellikle tek başına prosedürler değildir; genellikle yüz veya orta yüz germe operasyonlarını tamamlarlar. Sadece yanak bölgesi kaldırılır ve boyun bölgesi gerdirilmez ise yüz gençleştirme işlemi tamamlanmayacaktır. Örneğin yüz germe sırasında ciltteki sarkmalar, göz çevresindeki kırışıklıklar, burun çevresindeki çizgiler ve yağ birikintileri tedavi edilir. Yüz gençleştirme prosedürleri söz konusu olduğunda, boyun germe, çene ve boyundaki fazla deriyi ve yağ birikintilerini gidermeye odaklanır.
Çoğu zaman, her iki prosedür aynı anda kullanılır. Etkiler, yüz implantları veya dolgu maddeleri gibi diğer teknikler kullanılarak geliştirilebilir. Çabalarımız ve uluslararası standartlara bağlılığımızın bir sonucu olarak, mümkün olan en iyi deneyimi yaşamanızı sağlayabiliyoruz. En iyi bakımı almanızı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Boyun germe nedir?

Boyun Germe işlemi genellikle yüz germe işlemiyle aynı anda gerçekleştirilir. Boyun germe ameliyatı, kulağın önünden başlayan ve kulağın arkasındaki saç çizgisi boyunca devam eden yüz germe ameliyatındaki insizyon kullanılarak yapılır.

Boyun Germe Cerrahisinin önemi nedir?

Boyun, yaşlanma belirtisinin kolayca görülebildiği bölgelerden biridir. Sıkı bir boyun neredeyse her zaman gençliğin, enerjik görünümün ve güzelliğin bir göstergesidir. Sarkma boyun bölgesi genellikle hem erkeklerde hem de kadınlarda göz ve yanaklardan daha belirgindir.

Moda fotoğraflarına bakarken, boyun derisi ve belirgin çene çizgileri olan modellerin tercih edildiği görülmektedir. Boyun bölgesi özellikle kadın modellerinde vurgulanmıştır. Yaşla birlikte, çenenin altındaki boyun derisi önce sarkmaya başlar. Hastalar çenenin altında yağ olduğunu ve alınmasını istediklerini belirterek başvururlar. Bununla birlikte, özellikle zayıf hastalarda, bu bölgedeki birikim sadece yağ değil, aynı zamanda sarkmaya başlayan boyun derisidir.

Boynun orta hattındaki bantlar neden oluşur?

Platisma, boyunda yüzeysel olarak bulunan bir kastır. Yaş ilerledikçe bu kasın bağlı olduğu deri ile birlikte gevşemesine bağlı olarak dikey boyun bantları oluşabilir. Bu bantlar hemen hemen her zaman ince boyunlu kişilerde görülür. Kişinin gıdı bölgesinde yağlanma varsa bant görüntüsü oluşmaz.
Yukarıda bahsettiğim boyun orta hattındaki dikey boyun bantlarına ek olarak, bu orta hattın dışında yer alan diğer boyun bantlarına da dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu bantlar platisma kasının gövdesi ile ilgilidir ve basit uygulamalarla düzeltilebilir.

 

Boynun orta hattındaki bantlara ne yapıyoruz?

Orta hattaki bu dikey bantların çözümü için Korse Platismaplasti Prosedürü gerekecektir. Bu işlem, platisma kaslarının sınırına ulaşmak için çene altından yapılan bir kesi ile yapılabilir. Korse Platismaplasti Prosedürü adı verilen dikişlerle sağ ve sol platisma kas sınırının birbirine yaklaştırılması temel amaçtır.

Ameliyattan sonraki erken dönemde ne ile karşılaşacaksınız?

Estetik boyun germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ameliyat üç veya dört saat sürer. 1 gecede hastanede kalmanızı istiyorum ama ek ameliyatlar varsa bu kalış süresi daha uzun olabilir. Cerrahi bölgeye baskı yapmak için destekleyici bir korse olacaktır. En iyi sonucu elde etmek için bu korsenin en az 3 hafta kalması gerekir. Cerrahi alanda kan birikmesini önlemek için tüpler (drenler) yerleştirilir.

Bu drenler 2-3 gün sonra alınacaktır. İlk gece yüksek bir yastık ile hafif bir oturma pozisyonunda yatmak ödemin önlenmesi için önemlidir. Hastanın pansumanı açıldığında ve her şey yolundaysa taburcu edilir. Yaklaşık 7 ila 14 gün boyunca ödem ve hafif morluklar olması normaldir.

 

Boyun germe ameliyatı izleri görülebilir mi?

Sadece boyunda sarkan cilt değil, cildin altındaki boyun kaslarıdır. Platysma adı verilen boyun kası sarkar ve orta hatta uzanan bantlar oluşturur. Operasyon sırasında bu kas da kaldırılacak ve değiştirilecektir. Platismanın değiştirilmesi ve kaldırılmasıyla çenenin altındaki gerilim elde edilir. Gerekirse, çenenin altında ayrı bir kesi yaparak orta hattaki demiryolu görünümünü onarmak mümkündür. Ayrı insizyon yoluyla gerekirse yağ deposu alınabilir. Bu prosedürlerden sonra, fazla boyun derisi kulağın arkasına doğru çekilir ve saç çizgisi boyunca çıkarılır. Yüz germe için tüm kesiler çok iyi iyileşir. Zamanla, saç derisindeki kesilerden büyüdükçe iz neredeyse görünmez hale gelir. Çene altındaki kesi saklandığı için karşıdan bakıldığında görünmez.