Close
Barış Yiğit KlinikYardım etmek için buradayız
  • Barış Yiğit KlinikMerhaba. Tüm soru ve istekleriniz için buradayız.
Görüşmeyi Başlat

Yağ Enjeksiyonu

Günümüzde kişinin kendi yağı, hacim kazanmak için vücudun hemen her yerine enjekte edilebilmektedir
Günümüzde kişinin kendi yağı, hacim kazanmak için vücudun hemen her yerine enjekte edilebilmektedir. Özellikle yüz uygulamalarında bu yağ transferi işlemi küçük hacimlerde Hyaluronik Asit dolgu maddeleri ile ciddi bir rekabet içindedir. Vücudun neresine uygulanırsa uygulansın yağ enjeksiyonu her zaman aynı mantıkta ilerler. Doktorunuzla birlikte belirleyeceğiniz bir veya birden fazla bölgeden yağ dokusu alınır. Bu alım işlemi liposuction işlemi ile aynıdır ve yağ dokusu alınır.
Hastalarıma yağ enjeksiyonunu anlatırken hep ekilen tohum örneğini kullanırım. Tarlaya tohum ekersin ama ektiğin tohumlardan filiz alamazsın. Çünkü belirli tohum aralıkları en uygun koşulları bulur ve çimlenirken diğerleri elimine edilir. Yağ enjeksiyonu aslında tohum ekimi ile aynı mantıkta çalışan bilimsel bir aşı işlemidir. Enjekte ettiğiniz her yağ hücresi optimal koşulları sağlayamadığı için benim örneğimde %100 yaşama, çimlenme mümkün değildir. Yağ enjeksiyonu işleminde tüm kurallara uyulsa dahi hayatta kalma oranı %60-70'i geçmez. Bu nedenle bu hayatta kalma oranını artırmak için birçok çalışma yapılmıştır. Günümüzde bu kalıcılığı etkileyen en önemli faktörlerin bölgeye çok fazla yağ enjekte edilmemesi ve tüm yağ greftlerinin aynı yer yerine farklı vektörlerde enjekte edilmesi ve enjekte edilen yağ hücrelerinin dokuya yapışmasını artıran faktörlerin eklenmesi olduğunu söyleyebiliriz.
Enjekte edildiği yağ hücrelerinin canlılığını artırmak için yapılan ve aynı zamanda en değerli sonuçları veren kök hücre ile zenginleştirilmiş bir yöntemdir bu. Kök hücrelerle zenginleştirme işlemi, halihazırda enjekte edilen yağ dokusunun, besin ve oksijeni hemen getirecek yeni damar yapıları ile buluşmasını hızlandırmayı amaçlamaktadır. Çünkü o an için yağ hücreleri sadece hücre içindeki enerji ile yaşamlarını sürdürürler. Kök hücre uygulamasının asıl görevi, yeni damar sistemini bir an önce oluşturmaktır.
Bu faktörlerden dolayı yağ enjeksiyonu yapılan her yerde bir miktar eliminasyon olacaktır. Bu durumu bilen deneyimli cerrahlar, deneyimlerine göre belirli bir miktarda ekstra yağ enjekte ederler. Ancak verilecek ekstra yağ miktarı da çok önemlidir. Çünkü denge aşıldıkça yağ hücresinin enjekte edildiği hacimdeki artışa bağlı olarak artan basıncın hayatta kalma oranını ters yönde düşürmesi kaçınılmazdır. Bu denge ancak deneyimli ellerle optimum düzeyde tutulabilir.
Bu konuyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, şu anda gördüğünüz kanallardan bize ulaşabilirsiniz.