Yüz Germe

Yüz germe (Ritidektomi), yüzdeki sarkmaları, kırışıklıkları gererek ve kaldırarak düzeltmek için uygulanan cerrahi bir yöntemdir.

Yüz Germe

Yaşlandıkça, yüzünüzün genç görünümünü ve canlılığını kaybedebilirsiniz. Yüzünüzün belirli bölgelerindeki yağ birikimleri azalırken diğer bölgelerde artabilir. Yüz germe, fazla deriyi ve yağı alarak daha genç bir görünüm kazandıran kozmetik cerrahi bir operasyondur. Yanak ve çene hattındaki cilt sarkmaları veya kıvrımları ve yaşla birlikte yüzünüzün yapısındaki diğer değişiklikler bu yöntemle azaltılabilir. Yüz germe işlemi sırasında yüzün her iki tarafındaki deri geriye doğru çekilir ve alttaki dokular cerrahi olarak değiştirilerek yüze daha genç bir görünüm kazandırılır.

Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Yüz gençleştirme genellikle cildi germeyi ve alttaki kasları güçlendirmeyi içerir. İstenen sonuçları elde etmek için yüz ve boyun yağ dokusu şekillendirilebilir, elimine edilebilir veya yeniden dağıtılabilir. Fazla deri çıkarılır ve kesi dikilir veya bantlanır. Yüz germe operasyonları, ne elde etmek istediğinize bağlı olarak çeşitli şekillerde yapılabilir.

Mini ve Tam Yüz Germe

Yüz germe ameliyatının iki ana türü vardır: mini yüz germe ve tam yüz germe. Yaşa bağlı kırışıklıklar ve sarkmalar sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve daha solgun gösterir. Mini yüz germe işleminin bir parçası olarak, küçük kesiler kullanılarak ameliyat izleri gizlenir. Dışarıdan belirgin bir yara izi yok ve yüzünüz daha genç görünüyor. Sarkan boyun ve yüzdeki iyileşme sağlanmıştır.
Hem yüz hem de boyun sarkması olan kişilerde çözüm olarak komple yüz germe önerilir. Bu işlem sonucunda bu sarkmalar ve sorunlar giderilmiştir. Bu tedaviye sahip bireylerin çoğunluğu orta yaşlı ve daha yaşlıdır. Bu nedenle sağlık sorunlarını kontrol altında tutarak yüz germe işlemleri yapmak önemlidir. En yeni teknolojik gelişmeleri kullanıyoruz. Tedavi merkezi ekibimiz sertifikalı uzmanlardan oluşmaktadır; bu yüzden tedavi sürecinizde bize güvenebilirsiniz.

Yüz germe ameliyatı nedir?

Yüz germe (Ritidektomi), yüzdeki sarkmaları, kırışıklıkları gererek ve kaldırarak düzeltmek için uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Bu sadece cilt kaldırma ameliyatı değildir. SMAS adı verilen özel bir dokunun değiştirilmesi ve kaldırılması, en iyi ve uzun ömürlü sonucu elde etmek için ana adımdır. Bununla birlikte, son yıllarda, yüzdeki yaşlanmayla ilişkin tüm girişimlere yüz yenileme (yüz gençleştirme) adı altında atıfta bulunulmaya başlanmıştır.
İnsan yaşlandıkça, yıllar, güneş ışınları, günlük stresler ve diğer faktörler (sigara vb.) yüzde cilt sarkmaları, kırışıklıkları, çeşitli lekeleri ve düzensizlikleri ortaya çıkar. Eski bir yüzde; alın çizgileri belirgindir, kaşlar düşer, göz kapakları sarkar, torbalanır ve gözlerin altında çizgiler oluşur, ağız-burun bölgesinde derin çizgiler oluşur, yanak sarkar, çene konturları kaybolur, boyun bölgesi yağlanır ve cilt perdeleri oluşur. Cilt canlılığını kaybedip, üzerine güneş lekeleri ve diğer faktörlerde eklendiğinde, incelme ve kırışıklıklar da başlar. Yüz germe ameliyatıyla ve ek gençleştirme yöntemleriyle (lazer yenileme ve peeling işlemleri, botoks, Jalupro uygulaması ve Dermal dolgu maddeleri) ile cilt üzerinde listelenen sarkma ve düzensizlikler ortadan kaldırılır.

Bu ameliyat için en iyi adaylar kimlerdir?

Yüz germe ameliyatı için ideal adaylar, yüz derisi sarkmaya başlamış, ancak ciltleri hala elastikiyetini kaybetmemiş ve başka sağlık problemleri olmayanlardır. Genellikle, bu operasyon 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlarda yapılır. Bununla birlikte, yapısal ve genetik nedenlerden dolayı, bu tip ameliyatlar daha erken bir yaşta tam veya sınırlı olarak yapılabilir. Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve genç görünmesini sağlamak için burun, göz kapağı estetik ameliyatları, alın germe ve kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir.
 

Sigara Kullanımı ve Yüz Germe Cerrahisi

Yüz germe ameliyatından sonra yüz derisinde kan dolaşımı sorunları gelişebilir ve yara iyileşmesi sigara içenlerde sigara içmeyenlere göre çok daha kötü olacaktır. Bu yüzden bu ameliyatı sigara içenlere yapmamayı tercih ediyorum. Sigara içenlerin ameliyattan en az 2 hafta önce sigarayı bırakmalarını istiyorum.

Ameliyat Süreci

Ameliyat hastane ortamında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede genel anesteziyle yapılır. Bu tip ameliyatlar, yukarıda belirtilen tekniğe ve ek ameliyatlara bağlı olarak 3-6 saat sürebilir. Yapılacak işlemlere bağlı olarak bir ya da daha fazla gün hastanede kalmanızı istiyorum. Yüz germe ameliyatı yara izsiz değildir. Ancak, bu yara izleri görünür değildir, çünkü gizlenirler. Yara izleri kafa derisi bölgesinde, kulakların önünde ve arkasında gizlidir.

Ameliyat Sonrası Erken Dönem

Erken dönem biraz zor olsa bile, ikinci günden itibaren normalleşmeye başlayacaktır. Yüzde genel bir şişme, morarma, hissizlik ve gerginlik hissedilebilir. Ameliyat sırasında yüz sinirleri anesteziden biraz etkilenebileceğinden, yüzde hafif geçici asimetriler olabilir. Baş bandajına ve yanaklara soğuk paket uygulanır, gözler, burun ve ağız açık bırakılır. Cerrahi alanda kan birikmesini önlemek için dren adı verilen silikon tüpler yerleştirilebilir. Bu tüpler 2-3 gün içinde alınacaktır. Gerilmiş dokuları desteklemek için yüzünüzde 3 hafta kalacak bandaj olacaktır. Saç bu dönemde yıkanabilir. Tüm dikişler kendisi eriyecektir, bu yüzden dikiş alınmasına gerek yoktur.

Normal Yaşama Dönme

3-5 gün sonra hasta kendisini çok yormadan günlük yaşama dönebilir. 2 ay boyunca ağır egzersizlerden, aşırı güneş ışığından ve dış etkenlerden korunması önerilir.