Kepçe Kulak Düzeltme (Otoplasti)

Kepçe kulak estetiği (Otoplasti), normal kulaklardan daha büyük, kulak kepçesindeki eksiklikler ve bozukluklar gibi deformasyon kulaklarının cerrahi olarak düzeltilmesi için yapılan tüm operasyonlara denir

Kepçe Kulak Düzeltme (Otoplasti)

Kulaklarınız kafatasından aşırı derecede dışarı doğru “çıkıyorsa” veya kulak kepçeniz ile kafatasınız arasında bir boşluk varsa, o zaman kepçe kulaklarınız var demektir. Gerekirse, kıkırdağı doğru pozisyona getirmek ve şekillendirmek için kalıcı dikişler kullanılır. Yaranın dikişlerle kapatılması işlemi tamamlar. Kepçe kulak düzeltme (Otoplasti), hastalar arasında başarı oranı ve memnuniyet oranı yüksek olan cerrahi bir kozmetik işlemdir.

Her Yaş İçin Kepçe Kulak Düzeltme (Otoplasti)

Kulaklarınızın şeklini, pozisyonunu veya orantısını değiştirmek için cerrahi olarak değiştirilmesi mümkündür ve farklı yaş gruplarından insanlar bu ameliyatı olmayı tercih eder. Kepçe kulak düzeltmesi (Otoplasti) kulakta doğuştan gelen bir kusuru veya gelişimsel bir bozukluğu tedavi edebilir. Yaralanma sonucu şekil bozukluğu olan kulakları düzeltmek için de bu ameliyat yapılabilir. Daha doğal bir form elde etmek için otoplasti, kulakları yüzünüzün geri kalanıyla dengeye getirir. Hafif kusurlar bile kişinin görünüşü ve özgüveni üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Şekil bozukluğu veya büyümüş kulakların bir sonucu olarak plastik cerrahi sizin ve çocuğunuz için bir seçenek olabilir.

Kepçe Kulak Düzeltme (Otoplasti) Sonrası İyileşme Süreci

Kepçe kulak ameliyatı gibi komplike olmayan ve hızlı bir işlem olan iyileşme süreci genellikle birkaç haftadır. Tedavi sonunda büyük kulak görünümü tamamen ortadan kalkar ve hasta doğal ve olması gerektiği gibi görünen kulaklara sahip olur. Kulağının şeklinden memnun olmayan herkes kulak estetiği yaptırabilir. Büyük kulaklar, doğal ve hastayı memnun eden sonuçlar elde etmek için çeşitli kepçe kulak düzeltme (Otoplasti) prosedürleri kullanılarak tedavi edilebilir. Her insanın tercihlerine göre nasıl ve nerede tıbbi bakım alacağını seçebilmesi gerektiğine inanıyoruz. ABD ve Avrupa standartlarına göre size en iyi tedaviyi sağlayacağız.

Kepçe Kulak Düzeltme – Otoplasti Nedir?

Kepçe kulak estetiği (Otoplasti), normal kulaklardan daha büyük, kulak kepçesindeki eksiklikler ve bozukluklar gibi deformasyon kulaklarının cerrahi olarak düzeltilmesi için yapılan tüm operasyonlara denir ve bu sayfada önde gelen kepçe kulak estetiği hakkında bilgi vereceğim.
Öncelikle kepçe kulak estetiği ile ilgili bu konunun sitemizde cerrahi işlemler başlığı altında yüz ve boyun kategorinde yer aldığını belirttikten sonra konumuza dönelim.

Bu ameliyat için doğru zamanlama nedir?

Genellikle okul öncesi yaştaki çocuklara yapılır. Çünkü okul çağında, belirgin kulaklar sınıf arkadaşları arasında alay konusu olabilir ve bu da çocuğun psikolojik durumunu bozabilir. Düzeltilmesi istenirse, herhangi bir psikolojik bozuklukla karşılaşmaması için okul öncesi dönemde şiddetle tavsiye ederim.

Tabii ki, önerdiğim zamanlama aşılmışsa, bu ameliyat yapılmaz diye bir şey yoktur. Okul öncesi dönemim sadece önerilen bir terim, ancak elbette bunu yetişkinlikte bile yaptıran hastalarım var.

Ameliyat ve Ameliyat Sonrası Erken Dönem

Genel anestezi küçük çocuklarda, lokal anestezi yetişkinlerde tercih edilir. Operasyon, boyut, kulak problemleri vb. gibi ek deformasyonların düzeltilmesine bağlı olarak ortalama 1 ila 2 saat sürer.

İşlem, kulağın arka yüzeyinde, yara izinin gizleneceği bir kesim ile yapılır. Kıkırdak yeniden şekillendirilmesi ve yeniden konumlandırılması, özel kesim dikiş malzemesi yardımıyla yapılır. Sütur materyalleri ilk 6 hafta boyunca yeni şekil ve pozisyonu destekleyecektir. 6 hafta sonra daha fazla destekleyici uygulamaya gerek yoktur.

Okul öncesi çağda üç hafta boyunca her üç günde bir değiştirilecek ve üç hafta daha tenisçi bandı ile devam edecek destekleyici pansumanlar yapmayı tercih ediyorum. Genç ve yetişkin yaşta, ilk 3 haftada gündüz ve gece kalmak, ikinci 3 haftada sadece gece kalmak için operasyonun sonunda tenisçi bandı kullanmayı tercih ederim.

İlk iki gün boyunca kulaklarda ağrı ve zonklama olabilir. Bununla birlikte, bu aşama tıbbi tedavi yardımı ile kolayca geçirilebilir. Genç ve yetişkin hastalar bir hafta içinde günlük yaşamlarına dönebilirler, ancak çocukların 3 hafta boyunca yakın gözlemde olmaları gerekir.

Bu ameliyatın riskleri nelerdir?

Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, bu ameliyatta kanama ve enfeksiyon bir komplikasyondur. Basınçlı pansuman kanamayı önlerken ameliyat sonrası antibiyotik tedavisi olası enfeksiyonu önler. Çok fazla komplikasyon görülmese bile, belirginliğin tekrarlaması meydana gelebilir. Bu durumda yeniden müdahele her zaman bir seçenektir.

Kepçe Kulak Düzeltme İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 
Otoplastiden sonra iyileşme ne kadar sürer?
Genç ve erişkin yaştaki hasta bir hafta içinde rahatlıkla günlük yaşantısına dönebilir ancak çocukların 3 hafta boyunca ebeveynleri tarafından gözlenmesi gerekir.
Kulaklar ameliyatsız düzeltilebilir mi?
Bunu yapan bazı insanlar var, ama bunu şiddetle tavsiye etmiyorum. Kulak arkasını sabitlemenin tek ve en güvenli yolu Otoplastidir.
Otoplastiden sonra ne kadar süre saç bandı takmanız gerekir?
Kafa bandı 6 hafta boyunca takılmalıdır.
Otoplasti kalıcı mıdır?
Yara iyileşme süreci ve  tekrarlama komplikasyonu olmadan geçer geçmez sonuç kalıcı olacaktır. Tekrarlama riskini arttırmamak için, yapmanızı söylediğimiz şeyi yapmalısınız.
Otoplasti için en uygun yaş nedir?
Kepçe kulak sorunu olan bir çocuğun sınıf arkadaşlarının alay konusu olması ve psikolojisinde düzeltilemeyecek sorunlar yaşaması mümkündür. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı için ideal zamanlama okul öncesi dönemdir.
Otoplastiden sonra kulaklar hareket eder mi?
Kulak kıkırdaklarının esnekliğinden dolayı bir miktar ileri hareket olsa bile eskisi gibi hareket ettirmek zordur.
Kepçe kulak ameliyatının maliyeti nedir?
Kulak estetiği ameliyatı fiyatlandırması tüm hastalarımıza aynı ücret ile uygulanmaktadır. İlgili yasal düzenlemeler nedeniyle burada otoplasti fiyatları hakkında bilgi paylaşmak mümkün değildir. Ancak fiyat ve kendisi hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.