Meme Küçültme

Memeler vücut yapısına göre büyük olduğunda ve ciddi rahatsızlık yarattığında yapılan plastik bir cerrahidir.

Meme küçültme

Göğüs ölçüsünü değiştirmek isteyen kişiler için meme küçültme ameliyatı mükemmel bir tedavi yöntemidir. Vücudunuza daha iyi uyum sağlamak ve daha büyük göğüslerle ilişkili rahatsızlığı gidermek için fazla yağın, salgı bezlerinin ve cildin çıkarılmasını içerir. Göğüs küçültme ameliyatı, rahatsızlığı gidermek veya vücut ölçünüzle orantılı bir göğüs ölçüsü elde etmek için yapılabilir.

Meme Küçültme için Uygunluk

Meme küçültme isteyen sağlıklı bir birey muhtemelen mükemmel bir aday olarak kabul edilir. İleride çocuk sahibi olmak isteyenler için ameliyatı çocuk sahibi olduktan sonraya ertelemeyi tercih edebilirsiniz. Hamilelik sonucunda memelerin boyutları büyüyebilir ve bu değişiklik kendi kendine geçmeyebilir.
Tıbbi geçmişinizin ve mevcut durumunuzun kapsamlı bir değerlendirmesinden sonra, bu ameliyat için yeterince sağlıklı olup olmadığınızı belirleyeceğiz. Sağlığınızın kapsamlı bir değerlendirmesini takiben, bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için hedeflerinizi sizinle tartışacağız. Meme küçültme ameliyatından sonra iyileşmek iki ila altı hafta sürebilir. Herkes kendi hızında iyileştiğinden, iyileşmenin sizin için ne anlama geldiğini anlamak çok önemlidir. Mümkünse işinizden birkaç hafta izin almalısınız.

Meme Küçültme Nedenleri

İnsanlar çeşitli nedenlerle meme küçültmeyi tercih ederler. Göğüs protez ameliyatı olan kişiler, daha büyük göğüslerinin ağırlığı nedeniyle fiziksel rahatsızlık yaşayabilirler. Bazı kişiler, takip eden rahatsızlıktan dolayı günlük fiziksel egzersize katılmayı zor bulmaktadır. İri göğüslü kadınlar, büyük göğüsleri nedeniyle duygusal ıstırap veya daha ciddi zihinsel sağlık sorunlarıyla da karşı karşıya kalabilirler.
Göğsü büyük olmayan ancak memelerinin büyüklüğünden memnun olmayan kişiler yine de estetik bir işlem olarak meme küçültme yaptırabilirler. Meme küçültme ameliyatı kozmetik nedenlerle de yapılır; insanlar sadece görünümden hoşlandıkları için daha küçük göğüs boyutunun tadını çıkarabilirler. Sebebi ne olursa olsun, cerrahlarımız düşüncelerinizi dikkate alacak ve endişelendiğiniz her konuda size yardımcı olacaktır.
 

Estetik meme küçültme ameliyatı nedir?

Memeler vücut yapısına göre büyük olduğunda ve ciddi rahatsızlık yarattığında yapılan plastik bir cerrahidir.

Bu ameliyat için uygun adaylar kimlerdir?

– Kronik sırt ve boyun ağrısı olan bir duruma sahip olmak,
– Sınırlı fiziksel hareketlere sahip olmak ve hatta nefes almakta zorlanmak,
– Meme alt kıvrımınız üzerinde Candida adı verilen bir mantar durumunun neden olduğu bir enfeksiyon varsa,
– Bu durumdan dolayı psikolojik ve sosyal sorunlarınız varsa,
Meme küçültme ameliyatı için uygun bir adaysınız.

Meme Küçültme Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

Meme küçültme amacıyla yapılacak bir işlem, memelere doğal bir görünüm kazandırır, yukarıda listelenen problemler ortadan kaldırılır ve kişinin hayatı daha kolay hale gelir.

Meme küçültme ameliyatından önce ne yapmalıyım?

Meme ultrasonografik ve mamografik değerlendirme ameliyattan önce yapılacak mükemmel uygulama olacaktır. Doktorunuz bu konuda size rehberlik edecektir. Uygulamamda, meme küçültme ameliyatından önce tüm hastalarımın meme ultrasonunu değerlendirmek istiyorum. Hasta 40 yaşın üzerindeyse mamografiyi de değerlendirmek istiyorum.

Ameliyat ve Ameliyat Sonrası Erken Dönem

Meme yeniden şekillendirilir ve meme küçültme ameliyatı ile fazla dokular / yağ dokusu / deri çıkarılır. Meme başı, çizimlerle ameliyattan önce planlandığı yere taşınır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve 2,5 – 4 saat sürer.
İzler tamamen meme başı etrafı, lolipop ve ters T olan cerrahi tekniğe göre olacaktır. Areola etrafına yerleştirilmiş skar periareolar olarak adlandırılır. Lolipop, periareolar skar ve ek olarak areoladan meme alt kıvrımına kadar dikey olarak bir skar. Ters T, meme alt kıvrım artı periareolar ve lolipop üzerinde skardır.

Bu yara izleri başlangıçta farklıdır, zamanla belirsizleşebilir. Postoperatif skarların derecesi, memenin büyüklüğüne, yapılan ameliyat yöntemine ve son olarak hastanın yara iyileşmesine ilişkin genetik kodlarına bağlıdır.

Ameliyattan sonrası genellikle rahat bir süreçtir. Ağrı minimalden orta dereceye kadardır. Kol hareketleri sınırlı olabilir. Memelere sütyen benzeri bir pansuman uygulanır veya bazı cerrahlar ameliyattan hemen sonra sütyen giydirirler. Genellikle ameliyatın sonunda 6 hafta boyunca giyilmesi gereken sütyen giyilmesini tercih ederim. Genellikle, drenaj adı verilen tüpler her iki memeye yerleştirilir ve 2-3 gün içinde çıkarılır. Alınması gereken bir dikiş varsa, 10-14 gün içinde alınır.

Bir gece hastanede kalmanızı istiyorum. Erken dönemde ödem, meme ucunda uyuşma ve morluklar olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Hasta rutin günlük yaşamına 3 ila 5 gün içinde dönebilir.

Meme Küçültme İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Meme küçültme gereksiniminin belirtileri nelerdir?
Büyük göğüslere ek olarak; kronik boyun ve sırt ağrısı, meme altı kıvrımında mantar enfeksiyonu, fiziksel aktivitenin kısıtlanması ve nefes almada zorluk meme küçültme ameliyatının ana göstergeleridir.
Göğüs altında mantar enfeksiyonuna ne sebep olur?
Bu semptomun nedeni, kandida adı verilen bir mantar ve türleridir. Bu mantar vajinal maya ve oral pamukçuk enfeksiyonlarına ve cilt döküntülerine de neden olabilir. Kandida mayaları her zaman iri memelerin meme altı kıvrımları gibi nemli ve sıcak ortamlarda enfeksiyona neden olur.
Büyük göğüsler boyun ve sırt ağrısına neden olabilir mi?
Büyük ve ağır göğüsler, omurganın ağırlık merkezini öne doğru kaydırır. Bu durumda boyun ve sırt bölgesinde ağrı kaçınılmazdır.
Meme küçültme öncesi yapılması gereken testler nelerdir?
Doktorunuzun talimatına göre meme ultrasonu ve mamografi yapılması gereken tetkiklerdir.
Meme küçültme ne kadar tehlikeli?
Meme küçültme, diğer meme ameliyatlarından daha riskli değildir. Estetik cerrahınızla ziyaretiniz sırasında komplikasyon riskinin tartışılması gerekir.
Meme küçültme ile kaç ölçü küçültebilirsiniz?
Hastanın istediği bedene ulaşmak genellikle zor değildir ama yine de bunun doktorunuzla birlikte verilmesi gereken bir karar olduğuna inanıyorum.
Meme küçültme ne kadar acı vericidir?
Ameliyattan sonra ağrı hafif olacaktır (1-4/10)
Meme küçültme sonrası iyileşme ne kadar sürer?
Son derece kişiye bağlı olsa da meme küçültme hastalarımdan edindiğim tecrübelere dayanarak günlük hayata dönmenin 3 ila 5 gün sürdüğünü söyleyebilirim.
Meme küçültme ameliyatının maliyeti nedir?
Meme küçültme ameliyatı fiyatlandırması tüm hastalarımıza aynı ücret ile uygulanmaktadır. İlgili yasal düzenlemeler nedeniyle meme küçültme fiyatları ile ilgili web sitemizde bilgi paylaşımı yapılamamaktadır. Ancak fiyat ve prosedür hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.