Saç Ekimi

Saçı dökülen kişilere dolgun bir saç olanağı sunmak en doğal ve kalıcı tekniktir.

Saç Ekimi

Saçı dökülen  kişilere dolgun bir saç olanağı sunmak en doğal ve kalıcı tekniktir. Saç ekiminde dökülen saçların yerine hastanın kendi sağlıklı saçları ekilir. Saç ekimi, hastaların kendi saçlarını hiç kaybetmemiş gibi kalıcı olarak kurtarmalarını sağlar.

Saç Ekimi İşlemlerinin Başarısı

Saç ekiminin etkili olabilmesi için greftler yaşayacak ve ekildikleri yeni ortama uyum sağlayacaktır. Ekim sırasında, bir plastik cerrah veya dermatolog, başın bir bölgesinden diğerine saç nakleder. Normalde saçı başın arkasından veya yanından ileri ve yukarı doğru hareket ettirir. Çoğu saç greftleri ekilen bölgede hızla gelişir. Genel olarak saç ekimi yüksek oranda görüldüğü gibi iyi bir başarı oranına sahiptir.
Tüm saçlarını kaybetmiş bir bölge, ense bölgesinden saç kökleri ekilerek tedavi edilir. Greftler alınan saç kökleridir. Nadir durumlarda hastanın ense veya şakak bölgesinde yeterince sağlıklı saçı olmayabilir. Bu durumlarda hastanın kollarından veya göğüs duvarı kıl kökleri kullanılabilir. Birkaç saat içerisinde, ne kadar saçın döküldüğüne bağlı olarak, ekim işlemi tamamlanır.

Saç Ekimi Seansları

Kel olan alan çok büyükse, birden fazla saç ekimi seansı gerekebilir. Çoğu durumda, prosedür sedasyon ve lokal anestezi altında yapılır. Ameliyattan birkaç saat sonra hastalar başlarına özel bir bandajla taburcu edilir. Ağrı kesici ilaçlar yardımcı olabilirken, insanların bir miktar rahatsızlık yaşaması normaldir. Hastanın başı örtülü olduğu sürece, genellikle üç günlük ev istirahatinden sonra işine dönebilir. Beşinci gün yaralara pansuman yapılır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Aile öyküsü (kalıtım) tipi saç dökülmesinin ana nedenlerinden biridir. Ailenizde kellik öyküsü varsa, bu tür saç dökülmeniz olabilir. Bazı hormonlar ergenlik çağından itibaren kalıtsal saç dökülmesini tetikleyebilir. Hamilelik veya menopoz, saç dökülmesine neden olacak hormonal değişiklikler arasındadır. Saç dökülmesinde ilaçlar ve takviyeler veya radyasyon tedavisi etkili olabilir. Tiroid hastalığı veya kafa derisindeki enfeksiyonlar örneklerdir. Çağımızın temel sorunu olan stres bir başka nedendir. Saç stilleri ve saçınıza yapılan aşırı bakımlar da saç uzamasına zarar verir. Ani saç dökülmesine neden olan zarar verici saç aletleri arasında fön makineleri, düz ütüler, bukle ütüler bulunur. Diyette protein, demir ve diğer vitaminler eksikken saçlarınız incelebilir. Genelde yanlış beslenmek de saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesinin sağlığınız üzerindeki olumsuz etkileri

Saç dökülmesi başka bir ciddi sağlık sorununun işareti olabilir. Kızarıklık, enerji eksikliği veya kas ağrıları gibi başka semptomlar eşlik ediyorsa, saç dökülmeniz yaşlanmadan veya kalıtsal nedenlerden daha ciddi olabilir. Saç incelmesi ve kas ağrıları sürekli olarak ortaya çıktığında, bir tür hormonal otoimmün hormon dengesizliği olan hipotiroidiniz olabilir. Dürtü kontrol bozukluğu olarak bilinen bir tür zihinsel bozukluk vardır ve en yaygın olarak gençlerde görülür. Bu rahatsızlık nedeniyle tekrar tekrar kendi saçınızı çekersiniz ve bu da gözle görülür bir saç kaybına neden olabilir.

Saç ekimi ile ilgili temel bilgiler

Sigara içiyorsanız ameliyattan en az 2 hafta önce sigarayı bırakmalısınız. Sigara içmek sağlıklı köklere zarar verir ve iyileşme sorunlarına neden olur. Ameliyattan sonra saç deriniz çok hassas olabilir ve bu normaldir. Operasyondan 2 ila 5 gün sonra işe dönebilirsiniz. Ameliyattan sonraki 2 ila 3 hafta içinde ekilen saçlar dökülecektir, ancak birkaç ay içinde yeni bir büyüme fark etmeye başlamalısınız. Çoğunlukla yeni saç büyümesinin% 60’ını 6-9 ay sonra fark edeceksiniz. Cerrahınız, saç ekiminden sonra saç uzamasını iyileştirmek için saç uzatma takviyesi yazabilir. Sağlığınız ve rahatınız büyük ölçüde, doğal görünen daha dolgun bir saç başının nasıl restore edileceğini anlayan cerraha bağlıdır.

Saç Ekimi Yöntemleri – FUT ve FUE tekniği

İki tür saç ekimi tekniği vardır: FUT (Follicular Unit Transplant) ve FUE (Follicular Unit Extraction). FUT yöntemi, temelde saç köklerinin doğal olarak daha dolgun olduğu ve saç dökülmesine daha az eğilimli olduğu, başınızın arkasından saç kökleri olan bir deri şeridi almaya dayanır. Bu kısımdan saç köklerini içeren küçük doku grupları çıkarılır ve ekime hazırlanır. Aynı zamanda saç dökülmesi yaşadığınız alıcı bölgede minik delikler açılır. Daha sonra çıkarılan greftler alıcı bölgeye tek tek yerleştirilir. Bu ameliyat yerleştirilen greft sayısına bağlı olarak saatler sürebilir. Başın arkasındaki yatay izden de kaçınmanın bir yolu yoktur. Bu kesi kalıcı olacaktır ve iyileşme sırasında hem bu kesi hem de alıcı bölgelere dikkat etmeniz gerekecektir.
Cerrahımız saç ekimi için FUE (Follicular unit extraction) tekniğini ve CHOI kalemlerini uygulamaktadır. 1 seansta kendisi ve ekibi kadar her zaman en iyi greft sayısını (4500-5500 greft) yapar. Fue geniş alanlara ekilebilir. Fue tekniği sayesinde homojenizasyon, saç görünümünde yeni standart haline gelmiştir. Az sayıda saç kökünden oluşan foliküler ünite greftler, kafa derisinin genetik olarak daha güçlü bölgelerinden ayrı ayrı çıkarılır ve incelme bölgelerine geri yüklenir. Çizgisel izler ve dikişler olmadığı için bölge birkaç gün içinde iyileşecektir. Doğal görünümlü ve kalıcı sonuçları vardır. Saçlarınız incelmiş veya saçsızsa ancak yine de ekim için kullanacak kadar saçınız varsa, FUE saç ekimi için en iyi adaysınız. Bu basitçe bir ağaç haline gelebilmesi için tohum ekmeye benzer. Saç ekiminden sonra foliküller kan damarlarından beslenecek ve daha önce ince saçlı veya saçsız olan bölgede saç çıkmaya başlayacaktır. Tedaviden birkaç gün sonra kaybolan geçici yan etkiler yaşarsınız. Şişlik, morarma ve hassasiyet ana yan etkilerdir. FUE sonrası günlük rutininize dönebilirsiniz. Ancak yaklaşık bir hafta boyunca bölgeyi ıslatmayın veya ağır egzersiz yapmayın. Ekilen saçlar yaklaşık 3 ila 4 ay içinde tekrar uzamaya başlar.

Saç Ekimi Süreci

• Saç köklerinin alınması –
Normal Saç ekim işleminde olduğu gibi, doktor saç çizgisi çizimi ve donör alanın kapasitesini kontrol ederek ve alım için planlama yaparak başlar. Enjeksiyonla lokal anestezi uygulamasından başlayarak. Doktor, greftleri donör tarafından çıkarmak için mini mikro ekstraktör cihazını kullanarak ekstraksiyon aşamasına başlayacaktır. Greftler deriden alınır.
 
• Saç köklerinin ekilmesi 
Birisi tohumu ekerken saç deriye ekilir. Doktor, Choi implanter kalemini kullanarak donör bölgeden çıkarılan folikülleri implanter penine yükler. Daha sonra önceden yüklenmiş folikülleri kafa derisine yerleştirmek için kalem kullanılır, doktor iğneyi uygun bir açıyla kafa derisine sokar ve folikülü tek tek implante eder. Tipik bir nakil işlemi sırasında, işlemi gerçekleştiren doktor ve onunla birlikte çalışan tıbbi ekip, en iyi nakil sonucunu zamanında almak için dönüşümlü olarak yaklaşık 3 implanter kalemi kullanır. Bu implanter kalemlerin her biri, tekli, çiftli ve üçlü saç kökü ünitelerine uyacak şekilde çeşitli boyutlarda iğnelerle donatılmıştır. Bundan sonra hasta rahatlıkla klinikten çıkıp istediği yere gidebilir.
 

CHOI kalem yönteminin avantajları

Choi Pen tekniği şu anda en iyi saç ekim tekniklerinden bazılarıdır çünkü cerrahların greft çok uzun süre kafa derisinin dışında kalmadan saçları girmesine izin verir. Choi kalemleri, hasta ekilen alıcı bölgedeki saçları tıraş etmeyi tercih etmediğinde ve doktorun sadece verici taraftaki saçları tıraş edeceği durumlarda etkilidir. Doktor ekilen alıcı bölgede saçları tıraş etmeye gerek kalmadan kesi açabilecektir. Prosedür, basitçe, verici tarafından greftlerin çıkarılması ve greftlerin Choi İmplanter Penslerine yüklenmesi ve tek hareketle yeni kanal kesiğinin açılması ve greftin bu kesi içerisine nakledilmesidir. Ve forseps kullanarak kanalların açılmasına ve içlerindeki greftlerin ekilmesine gerek yoktur.

Saç Ekiminin Faydaları

Öncelikle, kendine olan güveninizle birlikte görünüşünüz de gelişecektir. Saç ekimi prosedürü arayan insanlar size bunun kelliklerinin görünüşlerinden hayal kırıklığına uğramasına neden olduğunu söyleyecektir. Her seferinde aynaya baktığınızda ve sadece saçınızı ters tarafa fırçalayarak veya sıcak havalarda bile bere veya şapka kullanarak saklamaya çalışacağınız seyrelmiş veya kel bölgeyi gördüğünüzü düşünün. Saç ekimi sizin için kalıcı bir çare. Kolay prosedür. Hiç acı hissetmeden ve kolay bakım sonrası bakım o kadar düşük ki, zamanınızın birkaç saatini feda edersiniz. Saç ekiminin bir diğer faydası da minimum kesinti süresi garanti etmesidir. Birkaç gün dinlendikten hemen sonra günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

Bakım sonrası – Taburcu Bilgileri

İşlemin yapılacağı günün akşamı başın arkasından bandajları çıkarabilir ve yara sızıntısını emmesi için yastığın üzerine temiz, yumuşak bir havlu koyabilirsiniz. Size verilen antibiyotik ve ağrı kesiciyi akşam yemeğinden sonra almalısınız.
Doktorunuz sizi ikinci gün görecek ve başınızın arkasını ılık suyla yıkamanıza ve kurumuş kanı yıkamanıza yardımcı olacaktır. İmplante edilen bölgeye her iki saatte bir verilen solüsyon şişesini püskürtmeniz gerekir. Akşam 4. ve 5. günlerde ılık su ile duş almaya başlayabilir ve çok nazik hareketlerle ovalamadan başınızı kurulayabilirsiniz. 6. gün bebek şampuanı kullanarak kafanızdaki küçük kabukları, kabuklarını ovalamadan nazikçe yıkayabilirsiniz. Ameliyattan sonraki dört hafta içinde ekilen saçların üst kısmı düşebilir ancak saç kökleri ameliyattan altı ay sonra yerlerinde kaldığı için uzamaya başlar; Ameliyattan yaklaşık bir yıl sonra, ameliyattan sonra dört hafta içinde dökülmeyen ve sürekli büyüyen o minik tüyleri yakalarlar.

Sakal Ekimi

Saç derisinden alınan saç köklerinin sakalda dökülme olan yerlere ekilmesi ile yapılır. Sakal ekimi genetik ya da yaralar, yanıklar ve enfeksiyonlar nedeniyle saçsız bölgelerde yapılabilir. Sakal saça benzemez. Herkesin farklı yoğunluğu vardır. Bu nedenle sakal ekimi herkese özel olarak yapılır. Sakal ekimi sırasında lokal anestezi ile işlem ağrısız olarak gerçekleştirilir. FUE tekniği kullanıldığı için oldukça rahat bir şekilde uygulanmaktadır. Sakal bölgesindeki saç kökleri saça benzemediği için saç köklerinin sakala uygun olması gerekir. Saçlar genellikle daha ince olduğu için alınan köklerin uygun olması gerekir. Bu nedenle sakal bölgesinde ense bölgesinden alınacak saç kökleri daha çok tercih edilmektedir. Bu sayede daha doğal bir görünüm elde edilecektir.