Meme Küçültme Nedir?

Küçültme mammoplastisi olarak da bilinen meme küçültme, vücudunuzla daha orantılı bir göğüs büyüklüğü elde etmek ve aşırı büyük göğüslerden (makromasti) kaynaklanan rahatsızlığı hafifletmek için fazla meme yağının, glandüler dokunun ve derinin alınmasına yönelik bir prosedürdür.
Makromastili hastalar memelerinin ağırlığından dolayı fiziksel rahatsızlık yaşayabilirler. Ortaya çıkan ağrı, bazı hastaların ortak fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmesini zorlaştırabilir. Makromastinin fiziksel rahatsızlıklarının yanı sıra, bazı hastalar büyük göğüslerden dolayı duygusal sıkıntı yaşayabilir veya daha ciddi zihinsel sağlık sorunları yaşayabilir.
Meme küçültme ameliyatı genellikle göğüslerinizdeki kesiler yoluyla fazla yağ, glandüler doku ve derinin cerrahi olarak çıkarılmasıyla gerçekleştirilir.
Bazı durumlarda fazla yağ, aşağıda açıklanan eksizyon teknikleriyle birlikte liposuction yoluyla alınabilir. Meme büyüklüğü büyük ölçüde yağ dokusundan kaynaklanıyorsa ve fazla deri bir faktör değilse, meme küçültme işleminde tek başına liposuction kullanılabilir.
Göğüslerinizin boyutunu küçültmek için kullanılacak teknik, bireysel durumunuza, meme kompozisyonunuza, istediğiniz küçültme miktarına, kişisel tercihlerinize ve cerrahın tavsiyesine göre belirlenecektir.
Operasyon memenin büyüklüğüne göre 3 ila 5 saat kadar sürer ve teknik uygulanacaktır. Bir gece hastanede kalmanızı istiyoruz. Toplanabilecek fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için derinin altına geçici olarak küçük, ince bir tüp yerleştirilebilir. Bu drenler yaklaşık 2-3 gün sonra görevleri bittiğinde çıkarılacaktır. Meme küçültme işleminiz tamamlandığında kesi yerlerine pansuman veya bandaj uygulanacaktır. Şişmeyi en aza indirmek ve iyileşirken göğüsleri desteklemek için elastik bir bandaj veya destek sutyeni giyilebilir.
Birçok hastanın meme küçültme ameliyatından sonra iyileşme konusunda soruları vardır. Hastalarımın ortalama 2 ila 3 gün içerisinde iyileştiğini gözlemliyorum. Elbette kol hareketinin de bir sınırı olacaktır ancak 2-3 gün içerisinde günlük aktivitelerinizi yapmaya başlayacaksınız.
Bu konuyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçmekten ve bunları bize iletmekten çekinmeyin.
İyi günler…