Yüz, Boyun Germe ve Kaş Kaldırma İşlemleri için Silikon Askılama İpleri

Silikon Askılama ipliğini diğer askılama iplerinden ayıran en önemli özelliği çok daha uzun ömürlü olmasıdır.

Fransız Silikon Askı

Ameliyatsız yüz germe tekniklerinden biri olan Fransız askı, polyester ve silikondan yapılmış esnek iplerle cildi germek olarak tanımlanabilir. Bu malzemeler cildin dokusuna uygundur. İnsan vücuduyla çok uyumludurlar, bu nedenle kullanımları siz yaşlandıkça cildinizin ihtiyaçlarına göre ayarlanır. Ancak bu sadece kozmetik bir işlem değildir. Yüz felci olan kişilerin de buna sahip olması mümkündür, diğer gerdirme yöntemlerine kıyasla bu tedavi daha uzun ömürlüdür ve çok kolay bir yaklaşım olarak kabul edilir.

Fransız Askı

Ameliyat olmak istemeyen ancak cildinin genç görünümünü geri kazanmasını isteyenler için Fransız askı en iyi çözümdür. Estetik cerrahiye alternatif olarak bu tedavi kırışıklıkların görünümünü geciktirerek yaşlanma sürecini yavaşlatır. Yüz yapısından memnun olmayan, cilt yüzeyinde sarkma ve kırışıklıkları olan kişiler ile kısmi yüz felci olan hastalar bu teknikten yararlanabilirler. Ürünün insan vücudu ile biyolojik uyumluluğu nedeniyle cilt altında uzun süre kalabilir.

Fransız Askı Prosedürü

Uygulamada askının diş yerleşimi ve askı bölgeleri önceden belirlenir.  Askının yerleştirildiği yer burasıdır. Fransız askı işlemi, askı  ayakları kulak arkasından kafatasına doğru cilt altına yerleştirildiği için dikişe gerek kalmadan tamamlanır. Operasyon sırasında lokal veya bölgesel anestezi verilir. Cildi geren ipler oradadır, cildin yüzeyinin altında gizlidir. Bu prosedür hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Medikal kadromuz ve deneyimli uzmanlarımız ile mümkün olduğunca pürüzsüz, doğal bir görünüm yaratmak hedefimizdir.
En basit tanımıyla ortadaki polyester iplik üzerine silikon dişliler yapılarak üretilen iplik malzemesidir. Evet 2 katmandan oluşuyor.
Bir iplikte toplam 800 diş vardır. Bu dişliler patentli bir üretimle yapılır.
 

Diğer Silikon Askılama İpliklerine Göre Avantajı Nedir?

Tüm askı iplerinin sorunu her zaman kalıcılık olmuştur. Piyasada çok iyi bilinen ipler, ortalama 18 ile 24 ay arasında bir kalıcılık vadediyor ki bunu bile bir uygulayıcı olarak çok iddialı görüyoruz. Kalıcılığı etkileyen 3 faktör vardır:
1. İpliğin gücü ve esnekliği
2. Sarkma dokusuna ipliğin yapışması
3. İpliğin sabitlendiği yer
Piyasadaki iplerin çoğu sağlamdır ancak çok azı elastiktir ve tuttukları dokuya asılma gücü zayıftır. Bahsettiğim bu iki faktör çok önemli olsa da burada en önemli nokta aslında ipin sabitlendiği yerdir. Yani asılan dokunun ağırlığının ip tarafından aktarılacağı nokta. Evet, bu piyasadaki diğer tüm kalıcı iplikle askılama tekniklerinde 1 puandır. Bu nokta, asılacak dokuya göre kulak memesinin önünde, şakakta veya kulak memesinin arkasındadır. Bu bakış açısı ile Silikon Askılama İpliği sistemi çok ciddi bir yeni pencereyi beraberinde getirmiştir. Daha önce de belirttiğim gibi Silikon İpliği 2 katmandan oluşmaktadır. Ayrıca bir ipliğin 2 ayağı vardır.
Bahsettiğim bacaklardan biri asılacak bölgeye diğeri ise kafa derisinin altına yerleştirilir. Evet, saç derisinin altına yerleştirilir.
 
Fransız Askılama İpliği veya Silikon Askılama İpliği diğer iplerden ayıran en önemli özelliği budur. Askıya alınacak dokunun ağırlığı, bir nokta yerine kafa derisinin altına yerleştirilen ipliğin ikinci ayağı ile birçok noktaya aktarılır. Sadece bir noktada taşınan ağırlık, ipliğin o noktadan kopmasına neden olacaktır. Buradaki mesele bu sürenin ne kadar olacağıdır. Bu tamamen ağırlığın o noktaya ileteceği kuvvet ve zamanla orantılıdır. Bu konuyu daha da iyi anlatabilmek için her hastaya verdiğim örnek şu şekildedir. 5 kilogramlık bir alışveriş çantasını tek elle taşımak için harcadığınız çaba ve taşımanıza yardımcı olan üç kişinin çabası çok daha azdır. Yani bir nokta yerine birçok noktaya aktarmak bu konuda ağırlık kuvvetini çok daha fazla azaltır. Bu bize çok güzel bir şekilde şu şekilde geri dönüyor: Uzatılmış Zaman, yani Uzatılmış Kalıcılık.
Kısacası Silikon Askılama ipliğini diğer askılama iplerinden ayıran en önemli özelliği çok daha uzun ömürlü olmasıdır.
Aynı zamanda polyester olan iç kısım ve silikon olan dış kısım, hareketli alanları kaldırmak için kullanılacak kalıcı bir ipte çok önemli bir faktör olan Fransız Askılama İpliğine ciddi bir dayanıklılık ve elastikiyet katmaktadır özellikle yüz ve boyun gibi bölgelerde.

Yüz Germe Ameliyatı mı yoksa Silikon Askılama mı daha uzun sürer?

Açıkçası bu konuda çok iddialı cevaplar vermekten çekinmeyeceğim. Sigara içmeyen ve cilt kalitesi iyi olan kişilerde Silikon Askılama İpliği ile Yüz Germe ameliyatında olduğu gibi anı süreli kalıcılık sağlanır. Buradaki asıl soru sigara içen ve/veya cilt kalitesi düşük olan kişilere ne olacağıdır. Burada da çok net cevaplar verebilirim. Olası problemlerin yüksek riski nedeniyle sigara içen birine asla Yüz Germe ameliyatı yapmam. Cilt kalitesinin iyi olmadığı durumlarda öncelikle cildin yapısını ve kalitesini artıracak işlemleri yapmayı tercih ediyorum. Bundan sonra yeni bir değerlendirme yaparım.
Sigara içmeyen kişilerde cilt kalitesi iyi olan kişilerde 4-5 yıllık kalıcılıktan bahsedebiliyor olmamız çok ciddi avantajları beraberinde getiriyor. Ancak burada unutulmaması ve iyi bilinmesi gereken bir şey, sigara içilmesi durumunda etkisinin %30-40 daha az süreceğidir.
Silikon Askılma uygulandı, her şey yoluna girecek mi?
Hep söylemeye devam ediyorum. Yaşlanan bir yüzü 3 açıdan değerlendirmek gerekir:
1. Hacim Kayıpları
2. Cilt Yapısı ve Kalite Değişkenleri
Silikon Askılama İpliği ile düzeltilmesi gereken tek faktör sarkma olduğu için hacim kayıplarınız ve/veya cilt yapısı değişiklikleriniz varsa ek tedaviler gerekecektir.

Fransız Askılama İplikleri Nerelere Uygulanabilir?

Silikon Askılama İpliklerinin birçok uygulama alanı vardır:
• Kaş
• Göz Kenarı (Badem Göz)
• Orta Yüz
• Ağız Kenarı
• Alt Yüz
• Gıdı
• Boyun

Nasıl Uygulanır?

Genel anestezi altında yapılabilse de lokal anestezi altında çok rahat bir şekilde sohbet edilirken de uygulanabilir.
Uygulama alanına göre farklılıklar olmakla birlikte, kaş ve göz kenarı (badem göz) hariç tüm bölgelerde ana mantık hep aynıdır. En yaygın uygulama alanları, orta-alt yüz ve gıdı uygulamalarının nasıl yapıldığını anlatacağım. Orta ve alt yüz uygulamalarında şakak bölgesindeki saçlı deride, boyun ve çene altı uygulamalarında kulak arkasındaki saçlı bölgede yaklaşık 6-7 milimetrelik küçük kesiler yapılır. Bu kesiler aslında iplerin orta kısımlarının yerleşeceği yerlerdirdir. Daha önce de belirttiğim gibi iki ayaklı ipin bir ayağı bu kesiden gerilmek istenen yere diğer ayak ise saçlı derinin altına yerleştirilir. Kaldırma yerinin ağırlığı, Fransız ipi (silikon ip) ile kafa derisine yerleştirilen ikinci ayak üzerinde bulunan yaklaşık 400 dişliye doğrudan aktarılır. Daha önce de belirttiğim gibi bu teknik ve malzeme bir noktaya aktarmak yerine ağırlığı daha fazla noktaya aktararak çok daha fazla kalıcılık sağlamaktadır (Vid. 1) (Vid. 2)
Prosedür Süresi
İşlem uygulanacak ip sayısına bağlı olarak bir ile iki saat arasında sürer.
İyileşme süresi
Ortalama bir hafta sürer.
İşe geri dönüş
1-3 gün sürer
İşlem Sonrası Ağrı
Ağrı kesiciler ile çok kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Hastalarım ağrıdan çok gerginlikten şikayet ediyor. Bu gerginlik hissi de tamamen geçicidir.
Yara izi
Kulak memesi arkasındaki veya şakak saçlı derisindeki kesiler çok küçük olduğu için uygulama sonunda herhangi bir iz kalmaz.
Operasyon Sonrası Kısıtlamaları
Baş ve boyun hareketlerini kısıtlamak, yumuşak gıdalarla beslenmek ve bir hafta boyunca mümkün olduğunca az hareket yapmak gerekiyor.