Close
Barış Yiğit KlinikYardım etmek için buradayız
  • Barış Yiğit KlinikMerhaba. Tüm soru ve istekleriniz için buradayız.
Görüşmeyi Başlat

Meme İmplantları Meme Kanseri Riskini Artırır mı?

Meme implantları 1965 yılından beri dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu dönemde toplanan hasta verileri değerlendirilmiş ve meme kanseri ile meme implantları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Meme implantları 1965 yılından beri dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu dönemde toplanan hasta verileri değerlendirilmiş ve meme kanseri ile meme implantları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi saygın sağlık kuruluşları tarafından meme implantlarının meme kanserine neden olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığına dair açıklamalar yapılmıştır.

BIA-ALCL Nedir?

Son yıllarda meme implantlarının çevresinde gelişen kapsülden kaynaklanan bağışıklık sistemi kaynaklı tümör vakaları bildirilmiştir. Meme İmplantı İlişkili – Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma (BIA-ALCL) olarak adlandırılan bu tümör meme kanseri olmayıp implant çevresinde gelişen kapsülden kaynaklanmaktadır. Şimdiye kadar meme implantı çevresinde ALCL bulunan 359 hasta tespit edilmiştir. Dünyada yaklaşık 10-11 milyon kadının meme implantı yaptırdığı düşünüldüğünde görülme sıklığının yaklaşık üç yüz binde bir olduğu söylenebilir. Bu çok nadir tümör genellikle yavaştır ve iyi huyludur. Erken tespit edilirse implant ve çevresindeki kapsül çıkarılarak cerrahi olarak başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Uygun şekilde tedavi edilen tüm hastalar sağlığına kavuşmuştur. Hastalığa, memenin şeklini sertleştiren ve bozan kapsül neden olur. Pürüzlü yüzeye sahip implantların etrafında gelişme olasılığı daha yüksektir.

Meme Büyütme Yaptırmayı Planlıyorsam Ne Yapmalıyım?

Meme implantı ameliyatı olmayı planlayan hastalar, vücutlarına yerleştirilen implantların özellikleri ve riskleri hakkında doktorlarından detaylı bilgi almalıdır. Meme implantına bağlı anaplastik büyük hücreli lenfoma bu risklerden biridir. Çok nadir görülen bir durumdur ve oluştuğunda meme implantı ve kapsülü cerrahi olarak temizlenmelidir.

İmplantım İle İlgili Ne Yapmalıyım?

Meme implantı uygulamasından sonra takip çok önemlidir. Ameliyat öncesi ve sonrası memenin düzenli klinik ve radyolojik takibi yapılmalıdır. Memede ağrı, kitle, şişlik, sıvı hissi, asimetri ve şekil değişiklikleri gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktorlarına haber vermelidirler. Erken teşhis edilen ve doğru tedavi uygulanan ALCL vakalarının tamamı tedavi edilmiştir.

Bunun Tedavisi Nedir?

Daha önce meme implantı yaptıran ve herhangi bir sorunu olmayan hastaların kontrollerini bozmamaları dışında herhangi bir işlem yapmalarına gerek yoktur. Gerek Dünya Sağlık Örgütü gerekse FDA, sorunsuz hastalara herhangi bir tıbbi veya cerrahi tedavi önermemektedir. İmplantlarında sertlik, şekil bozukluğu ve ciddi asimetri gibi sorunları olan hastalar mutlaka doktorlarına başvurmalıdır. Klinik ve radyolojik muayeneden sonra uygun tedavi düzenlenecektir. Kapsül gelişimine bağlı önemli meme deformasyonu olan hastalarda uygun tedavi, implantın kapsül ile birlikte çıkarılması ve kapsül ve sıvının histopatolojik ve sitolojik incelemeye gönderilmesidir.
Yukarıda belirttiğim belirtilerden herhangi birinden şüpheleniyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.